reklama

Vědci z ČVUT vyvinuli inteligentní navigaci pro cyklisty, má pomoci městům zlepšovat cyklostezky

Vědci z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) vyvinuli inteligentní navigaci pro cyklisty, kterou je možné použít v pětadvaceti českých městech a Bratislavě. Podle vedoucího skupiny inteligentní dopravy a logistiky z Fakulty elektrotechnické ČVUT Michala Jakoba mají data z aplikace Cykloplánovač mimo jiné pomoci městům v odstraňování bariér na trasách, po kterých se cyklisté pohybují. 

Mohlo by vás zajímat

Navigace totiž může poskytnout městským radnicím anonymní data o jízdách jejích uživatelů. „Základní informace, která se z těch dat dá vyčíst, je informace o tom, odkud kam se cyklisté v daném městě pohybují a jakou si při tom volí trasu. Už z toho lze vyčíst a poznat, kde v té cyklodopravní infrastruktuře existují mezery, které cyklistům komplikují pohyb po městě,“ řekl na rádiu Zet Jakob.

Podle vedoucího skupiny inteligentní dopravy a logistiky z Fakulty elektrotechnické ČVUT je v městské cyklodopravě největším problémem zejména řešení křižovatek. „Obecně lze říci, že i když máte na pětikilometrové trase do práce jedno nebo dvě místa, která jsou pro cyklistu obtížná projet, kde se necítí bezpečně, tak to může vést k tomu, že se rozhodne na kole nejet,“ řekl a dodal, že je důležité se dívat na vedení cyklostezek komplexním způsobem a propojovat je tak, aby překážek nebylo moc.

Aplikaci Cykloplánovač, která cyklistovi poradí, kudy se po městě nejlépe pohybovat pomocí takzvané turn-by-turn navigace, je možné si zdarma stáhnout do chytrého mobilního telefonu s operačním systémem Android, nebo si ji otevřít v internetovém prohlížeči.

 

Celý rozhovor s Michalem Jakobem o inteligentní cyklonavigaci si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Vědci z ČVUT vyvinuli inteligentní navigaci pro cyklisty, má pomoci městům zlepšovat cyklostezky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.