Výše zisku z filmových pobídek klesá

Český filmový průmysl v oblasti reklamy a zakázkové tvorby ztrácí konkurenceschopnost, uvedla na tiskové konferenci v Karlových Varech Asociace producentů v audiovizi. Výrazně se to projevuje zejména u nákladných projektů velkých produkčních společností, kde hrají významnou roli pobídky, tedy pro filmaře možnost získat zpět část nákladů. V roce 2016 přineslo nejvyšší zahraniční investici přibližně 1,1 miliardy korun natáčení historického seriálu Knightfall, v roce 2017 už nejdražší projekt, seriál Carnival Row, přinesl jen 800 milionů korun.

Předloni také celou miliardu české ekonomice přinesl seriál Brittania. Natáčení jeho další série se ale kvůli tamní vyšší sazbě filmové pobídky přesunulo do Velké Británie. Český stát slibuje, že pobídky navýší.

Na seriálu Knightfall se podílely společnosti Stillking Films a Barrandov Studios, na Brittanii společnost Film United. Podobně jako seriál Brittania se za loňský rok přesunulo několik dalších výrazných projektů do zahraničí, zejména do Maďarska. V roce 2017 se tak podíl vysokorozpočtových, zejména televizních projektů výrazně snížil. Druhý nejdražší seriál Genius přinesl 335 milionů korun.

Zahraničním projektem, který v loňském roce obdržel nejvyšší vyplacenou pobídku, byl seriál Knightfall ve výši 177 milionů korun, následují seriál Britannia s vyplacenou pobídkou ve výši 141 milion korun a The Adventurers (Milk and Honey Pictures) a vyplacenou pobídkou 56 milionů korun. I to jsou částky výrazně nižší než nejvyšší pobídky vyplacené v předchozím roce.

Zahraniční televizní a filmová zakázka dosáhla podle APA svého maxima od zavedení filmových pobídek v roce 2015. Ve srovnání s ním loni zaznamenaly pokles o 15 procent, proti roku 2016 o 12 procent. APA uvádí, že systém pobídek je zaveden ve 24 z 28 členských zemí EU. Pouze čtyři z nich, včetně ČR, mají výši vratky nastavenou na 20 procent. Ve všech ostatních zemích mají zahraniční producenti podmínky k zakázce výrazně vstřícnější, uvádí asociace.

Výši pobídek stanoví takzvaný zákon o audiovizi, ten by se musel kvůli zavedení vyššího procenta novelizovat. Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková v neděli řekla ČTK, že fond s přípravou návrhu novely počítá. Ve Varech o tom jednala i s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), který ČTK řekl, že by se pobídky měly dostat aspoň na 25 procent a jejich prokázaná návratnost by měla návrhu otevřít politickou cestu.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Výše zisku z filmových pobídek klesá Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne

    Společnost ·

    Krymská anexe nebude na pořadu témat summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve všem ostatním je prý ale ruský vůd…

  2. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

    Tech ·

    Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.