„Ve vyspělých ekonomických regionech dochází ke stagnaci investiční činnosti,“ říká M. Zelený

V minulosti se investování odvíjelo od hodnoty úrokové míry mnohem častěji než dnes. V době nízkých úrokových sazeb se investovalo více, v opačném případě se naopak více spořilo. Emeritní profesor americké Fordhamovy univerzity Milan Zelený nicméně na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko upozornil na to, že úroková míra zůstává v posledních deseti letech víceméně stejná. V podstatě tedy neexistuje žádný signální systém, který by indikoval, kdy je dobré investovat. Z toho důvodu dochází ve vyspělých ekonomických regionech ke stagnaci investiční činnosti. 

„Velký problém a pro mnoho ekonomů velká neznámá je, proč při takové přemíře a převisu finančních prostředků se neobnovila investiční činnost a ve vyspělých regionech dochází ke stagnaci investic,“ uvedl Zelený.

Profesor Zelený vysvětlil, že si peníze hledají co nejjednodušší cestu ke zhodnocení. V době stagnace investiční činnosti jde tedy častěji o spekulativní, burzovní a jiné použití, mezi které patří například odkupování jiných podniků, prodávání jejich určitých části nebo jejich fúzování.

„Všechno to jsou víceméně finanční postupy a nevedou k oživení ekonomiky. Spíše vedou k různým konsolidacím, monopolizacím nebo rozpadu některých podniků. To nefunguje. Problém je totiž někde jinde a to ve struktuře a v tom, že se nám mění skladba ekonomických sektorů. Na ekonomiku se musíme dívat jako na evoluční rozvíjející se systém a ne jako na nějaký finanční systém, který prostě cykluje a vrátí se zpátky do původního stavu,“ řekl na rádiu Zet Zelený. 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem emeritní profesor Fordhamovy americké univerzity Milan Zelený, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Ve vyspělých ekonomických regionech dochází ke stagnaci investiční činnosti,“ říká M. Zelený Foto: Profimedia.cz: Milan Zelený

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.