Ve většině německých skladů Amazonu stávkují zaměstnanci, požadují lepší podmínky

V pěti z celkem devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon dnes začala dvoudenní stávka. Odborový svaz Verdi chce protestní akcí dosáhnout zvýšení mezd zaměstnanců a zlepšení pracovních podmínek. Vedení Amazonu je přesvědčeno, že stávka nebude mít žádný vliv na včasné dodávky zboží zákazníkům.

Dnes po půlnoci začali stávkovat zaměstnanci dvou středisek Amazonu v hesenském Bad Hersfeldu. Ráno se k nim připojili pracovníci v Koblenci a ve střediscích Werne a Rheinberg v Severním Porýní-Vestfálsku. Podle svazu Verdi se v Bad Hersfeldu zapojilo do stávky asi 400 z celkem 2800 zaměstnanců obou středisek, z ostatních míst dosud údaje o účasti ve stávce známy nejsou.

"Zaměstnanci dokazují i ve velikonoční obchodní špičce, že mají dlouhou výdrž a nadále trvají na svých právech," uvedla Stefanie Nutzenbergerová ze svazu Verdi. "Amazon může svým zákazníkům dát jistotu (dodávek), pokud se firma konečně vzdá své politiky, která je nepřátelská k zaměstnancům, a uzavře s námi dohodu," doplnila.

Podle vedení Amazonu však zákazníci vliv stávky vůbec nepocítí. "Máme 28 distribučních středisek v Evropě a účast ve stávkách je nízká, někde i klesá," řekl šéf německého Amazonu Ralf Kleber. "Kdo si do úterního večera objedná zboží se standardním způsobem doručení, může si být jistý, že ho dostane nejpozději v sobotu," dodal.

Svaz Verdi pořádá stávky v německých střediscích Amazonu už dva roky. Odbory požadují, aby Amazon zvýšil mzdy v distribučních centrech v souladu s kolektivními smlouvami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu. Svaz Verdi si také stěžuje na extrémní tlak na pracovní výkon, na porušování pracovních podmínek a na mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Amazon zvýšení mezd trvale odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou skladníci, takže se na ně vztahují kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví, zaměstnanci mají navíc nárok na vánoční prémie a příspěvek na penzijní připojištění. Amazon také odmítá obvinění, že pracovní podmínky jsou příliš tvrdé.

Německo je pro Amazon druhý nejdůležitější trh po Spojených státech. Společnost v zemi provozuje devět distribučních středisek a zaměstnává v nich na 9 000 stálých zaměstnanců, v době předvánoční špičky nabírá dalších 5 000 lidí na výpomoc.

Loni Amazon zahájil stavbu skladu i v České republice, konkrétně v Dobrovízi u Prahy. Provoz tohoto distribučního centra by měl začít letos v srpnu nebo v září. Do tří let od otevření by v něm měly získat stálou práci dva tisíce lidí. Další tři tisíce zaměstnanců firma najme na sezónní práci. Od roku 2013 už v Dobrovízi funguje centrum vráceného zboží společnosti Amazon.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Ve většině německých skladů Amazonu stávkují zaměstnanci, požadují lepší podmínky Foto: Sklad Amazonu v polské Vratislavi (autor fotografie: Janis Aliapulios)

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.