Ve věku 80 let zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny Kofi Annan

Ve věku 80 let zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan. V čele OSN stál v letech 1997 až 2006. Informovala o tom v sobotu BBC s odvoláním na diplomatické zdroje.

Během své mise v čele OSN se Annan, který byl pokládán za tolerantního a čestného člověka s velkým osobním kouzlem, se snažil reformovat příliš byrokratické struktury OSN, bojoval proti viru HIV zejména v Africe a zřídil dobrovolnou iniciativu Global Compact, jejímž cílem je rozvíjet adekvátní praktiky v podnikání a sdílení nových zkušeností v oblasti lidských práv, práce a životního prostředí.

Kritizován byl zejména za neúspěch při snaze rozšířit Radu bezpečnosti OSN a výzvám k rezignaci čelil po vyšetřování programu OSN "ropa za potraviny" pro Irák, v níž figuroval i Annanův syn Kojo Annan. Nezávislá komise nakonec v březnu 2005 dospěla k závěru, že se šéf OSN korupce nedopustil. Annan také přiznal, že OSN mohla zabránit genocidě ve Rwandě v roce 1994, kdy byl Annan náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace. Prohlásil také, že cítí vinu.

Když na jaře 1999 NATO udeřilo na Jugoslávii kvůli Kosovu bez mandátu OSN, vyvolalo to mnoho sporů a prestiž celosvětové organizace výrazně utrpěla. Do podobné situace se OSN dostala v roce 2003 při válce v Iráku, kterou Američané a Britové začali také bez jejího posvěcení. Annan to bral jako osobní prohru. V září 2004 v rozhovoru s BBC jasně prohlásil, že "z našeho pohledu a z hlediska Charty OSN byla celá akce nelegální". Obdobně se vyjádřil i o bombardování NATO v Jugoslávii.

Po odchodu z čela OSN založil Annan svoji nadaci zaměřenou na mezinárodní rozvoj, v roce 2012 byl reprezentantem pro Sýrii, kde se snažil neúspěšně ukončit tamní občanskou válku a v roce 2016 vedl komisi OSN při jednání Bangladéše s Barmou ohledně rohingských uprchlíků.

V roce 2016 prohlásil, že příčinou nestability v Africe a na Blízkém východě je chybějící respekt k lidským právům, porušování práva a skutečnost, že z hospodářského růstu nemají prospěch všechny skupiny obyvatel. Upozornil také, že přestože se mezinárodní pozornost upírá především na teroristická uskupení na Blízkém východě, se stejným problémem se potýká i Afrika. Za jeden z hlavních faktorů, které pomáhají extremistickým skupinám, označoval nezaměstnanost mladých mužů.

Před nástupem do čela OSN v roce 1997 prošel celkem úspěšnou kariérou ve strukturách OSN. Byl ale přítomen i některým ne příliš vydařeným akcím: při vyjednávání s Irákem o propuštění rukojmích po válce v Perském zálivu či při řízení mírových operací v Somálsku, Rwandě nebo Bosně.

Kofi Atta Annan (narozen 8. dubna 1938 v Kumasi v prominentní ghanské rodině) nastoupil po ukončení studia ekonomie na Macalesterské univerzitě v Minnesotě v roce 1962 diplomatickou dráhu u Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě. Poté ještě postgraduálně studoval na tamním institutu mezinárodní vztahy a studia ukončil v roce 1972 na Massachusettském technickém institutu (MIT), kde se věnoval oboru managementu.

V OSN působil mimo jiné ve Vysokém komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR), byl zvláštním zmocněncem generálního tajemníka OSN v Iráku (1990-1992). V březnu 1993 se stal náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace a o dva roky později zvláštním zmocněncem pro bývalou Jugoslávii.

Annan byl v ČR dvakrát, oficiálně v červenci 1999 a pak soukromě v březnu 2001. Ovládal několik jazyků. Jeho druhá manželka Švédka Nane Lagergrenová (narozena v roce 1944) je po matce neteří Raoula Wallenberga, švédského diplomata, který za druhé světové války zachránil před nacisty tisíce maďarských Židů a po zatčení sovětskými vojáky v roce 1945 beze stopy zmizel. Annan byl otcem tří dětí.

 

 

Zdroj: ČTK

Ve věku 80 let zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny Kofi Annan Foto: ČTK/AP/Matthias Schrader: Kofi Annan

reklama

Další články

 1. Prosetínské trubičky jako sladký klenot Vysočiny

  Komerční sdělení ·

  Kraj Vysočina se rozkládá na podstatné části Českomoravské vrchoviny. I v tomto kraji zanechala historie řadu památek. Navštivte Kunštát s jedním z nejstarších šlechti…

 2. Do povodí Labe za poctivým kouskem uzeniny

  Komerční sdělení ·

  Krásná krajina na severu okolo Labe, štíty Krušných hor, ale i průmyslové centrum, to je Ústecký kraj. Zavítejte do Litoměřic, jednoho z nejstarších a nejkrásnějších č…

 3. Na jihu Kostariky udeřilo silné zemětřesení

  Společnost ·

  Na jihu Kostariky udeřilo zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Podle úřadů zatím nejsou žádné zprávy o …

 4. Pentagon: Čína nacvičuje letecké údery proti USA

  Společnost ·

  Čínská armáda rozšiřuje operační schopnosti svého letectva a pravděpodobně nacvičuje údery proti Spojeným státům. Uvádí to čtvrteční zpráva amerického ministerstva obr…

 5. Inflace v eurozóně zrychlila nad cíl ECB

  Byznys ·

  Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 2,1 procenta z červnových dvou procent. Vyplývá to z konečné zprávy Eurostatu. Díky vyšší…

 6. Spojené státy hrozí Turecku dalšími sankcemi

  Byznys ·

  Spojené státy pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara nepropustí zadržovaného amerického pastora Andrewa Brunsona. Informovala o tom agentura Reu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.