Ve vědě je žen dostatek. Nedostává se jim ale vůdčího postavení, říká B. Nyklová

Ženy tvoří mezi výzkumníky v České republice třetinu. Celkově jich v tuzemsku v oblasti vědy pracuje na 30 tisíc. Odborná pracovnice oddělení Národního kontaktního centra - gender a věda Sociologické ústavu Akademie věd České republiky Blanka Nyklová na rádiu Zet v této souvislosti řekla, že problémem není nedostatek žen ve vědeckých pozicích, ale jejich viditelnost. Ženy se totiž neobjevují ve vrchních patrech hierarchie vědeckých společností. Důvodem podle Nyklové nejsou jejich nižší schopnosti nebo výkon, ale nevyzrálá kultura institucí. 

„Mezi výzkumníky tvoří (ženy) třetinu, což v absolutních číslech znamená 13,5 tisíce lidí. Takže bych neřekla, že jich je málo. Celkově i ve vědě jako takové tvoří třetinu, takže se budeme bavit o 30 tisících lidí, takže nelze tvrdit, že by ve vědě nebyly,“ uvedla Nyklová na rádiu Zet.

Podle Nyklové ale nejsou ženy - vědkyně příliš vidět. Za jednu z hlavních příčin považuje kulturu českých vědeckých institucí. Velké množství vědeckých institucí totiž má relativně dlouhou historii. Podle Nyklové jsou proto rezistentní vůči jakýmkoli pokusům o změny. Nyklová se zmínila i o sexistické problematice na pracovištích, jež také stojí u znevýhodnění žen.

„Působí tam i institucionální bariéry, kdy jednotlivé vědecké instituce, ale třeba i vysoké školy, nemají vůbec žádná opatření, která by se snažila nějaký způsobem vyrovnat ta znevýhodnění, kterým ženy čelí nejenom ve vědě, ale i ve společnosti jako takové,“ uvedla Nyklová na rádiu Zet.

Nyklová uvádí jako příklad skutečnost, že v rozhodovacích orgánech vědeckých institucí České republiky působí jen necelých 18 procent žen. V Grantové agentuře České republiky jich je jen šest procent. Podle Nyklové přitom jde o klíčovou vědeckou organizaci.

„Na základě monitorovací zprávy o zastoupení žen ve vědě lze ze Českou republiku konstatovat, že propast mezi zastoupením žen ve studiu a ve výzkumu se neustále zvětšuje. To znamená, že máme čím dál tím více studentek i na těch technických a přírodovědných oborech, ale nemá to žádný vliv na to, kolik žen je zastoupeno poté mezi výzkumníky,“ sdělila Nyklová.

Řešením může být podle Nyklové takzvaný genderový audit, který prozkoumá, jaké panují v dané instituci pracovní podmínky. Na základě toho se poté určí východiska, jaké konkrétní kroky instituce učiní. Základem může být třeba umožnění práce z domova, protože je v Česku všeobecně omezená nabídka zařízení péče o děti. 

 

Článek obsahuje pouze části rozhovoru s odbornou pracovnicí oddělení Národního kontaktního centra - gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd České republiky Blankou Nyklovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 Ve vědě je žen dostatek. Nedostává se jim ale vůdčího postavení, říká B. Nyklová Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.