Ve třetím pilíři penzijního systému loni ubylo 107 tisíc lidí

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si koncem loňského roku spořilo 4,536 milionu lidí. Oproti roku 2015 to bylo o 107 tisíc lidí méně. Informace vycházejí ze statistik ministerstva financí.

V transformovaných fondech, kam už lidé nemohou vstupovat, byly čtyři miliony lidí. To bylo o 282 tisíc méně než na konci roku 2015. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, má dalších 537 tisíc lidí, o 176 000 více než předloni v prosinci.

Objem vyplacených státních příspěvků na penzijní připojištění a doplňkové spoření činil loni 6,828 miliardy korun, o 25 milionů více než předloni. Objem příspěvků účastníků byl 33,7 miliardy korun, o miliardu meziročně více.

Průměrný měsíční příspěvek účastníka stoupl proti konci roku 2015 o 22 korun na 620 Kč. V transformovaných fondech vzrostl o 17 korun na 606 Kč, v doplňkových fondech o 19 Kč na 741 Kč. Průměrný měsíční příspěvek státu se zvýšil o tři koruny na 127 Kč. Na konci roku bylo evidováno 1,38 milionu penzijních připojištění, na něž v jeho průběhu aspoň jednou přispěl zaměstnavatel.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich zbylo devět.

 

 

Zdroj: ČTK

Ve třetím pilíři penzijního systému loni ubylo 107 tisíc lidí Foto: ZET / Michal Kvapil

reklama

Další články

  1. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

    Byznys ·

    Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

  2. Verizon se přiblížil nové dohodě o koupi Yahoo

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se přiblížil dosažení nové verze dohody o převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo. Ta má zah…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.