Ve středu se kvůli prevenci nákazy ebolou sejde bezpečnostní rada státu

Bezpečnostní rada státu, jejímž úkolem je koordinovat kroky v případě ohrožení země, se sejde ve středu odpoledne aby projednala preventivní opatření proti případné nákaze virem ebola. Oznámil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kromě eboly se členové rady budou věnovat ještě strategii kybernetické bezpečnosti Česka do roku 2020 a plánem reakce na důsledky ukrajinsko-ruské krize. Posoudí také hmotné rezervy státu, koncepci boje proti organizovanému zločinu a ochranu kritické infrastruktury.

První podezření na ebolu se objevilo v polovině září u afrického studenta v Pardubicích. Mladík měl po návratu z Konga, kde se virus šíří, horečky. V druhém případě šlo o českého podnikatele, který se vrátil z Monrovie v Libérii. I ten se na lékaře obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. Muž byl hospitalizován ve čtvrtek v pražské Nemocnici na Bulovce, podezření ale vyvrátil test v Německu.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce po těchto zkušenostech prověřit připravenost záložního pracoviště v Těchoníně, kde je armádní nemocnice. „Budeme projednávat v pondělí na ústřední epidemiologické komisi a ve středu na bezpečnostní radě státu, aby bylo provedeno cvičení i s aktivním zapojením Těchonína,“ řekl dnes ministr.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

Zdroj: ČTK

Ve středu se kvůli prevenci nákazy ebolou sejde bezpečnostní rada státu Foto: ČTK: Cvičení zdravotníků pro případ eboly, USA, 6. 10. 2014

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.