Ve spolupráci mezi výzkumnými organizace a aplikační sférou má Česko stále rezervy

Česká republika výrazně zaostává s ohledem na spolupráci mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou. Na portálu Youradio News to řekl Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz. Příslibem může být skutečnost, že všichni zástupci vysokých škol mají zájem o výrazné zlepšení spolupráce se soukromým sektorem. Spolupráci mezi vysokými školami a podnikatelským sektorem ve více než 20 zemích analyzuje Studie University Business Cooperation 2017.

„V České republice je spolupráce vysokých škol a soukromého sektoru na nižší úrovni, než je evropský průměr, a to ve všech zkoumaných oblastech. Existuje pouze jedna výjimka. Jedinou oblastí, ve které se míra spolupráce rovná evropskému průměru, je mobilita zaměstnanců, tak to ovšem vidí pouze zástupci soukromého sektoru,“ řekl Aleš Vlk.

Důležité je rovněž poukázat na skutečnost, že přes 60 Procent akademiků neprovozuje žádné aktivity, ve kterých by spolupracovali se soukromým sektorem.

Spolupráci brání i některé překážky, jako jsou rozdíly v kultuře mezi jednotlivými oblastmi. Podle zástupců soukromého sektoru komplikaci představuje i nedostatek lidí na českých vysokých školách s dobrou orientací v soukromém sektoru.

„Často je pro ně také obtížné najít vhodného partnera. Akademici spolupracující se soukromou sférou jsou omezováni především byrokracií s kolaborací spojenou,“ sdělil Aleš Vlk.

Více informací o spolupráci naleznete ZDE. Článek o nejlepší spolupráci roku si můžete přečíst ZDE.

 

 

Zdroj: Youradio News

Ve spolupráci mezi výzkumnými organizace a aplikační sférou má Česko stále rezervy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Mexiko uvalí na americké potraviny a ocel 25% cla

  Byznys ·

  Mexiko uvalí cla ve výši až 25 procent na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států. Informaci ve středu uvedlo mexické ministerstvo ho…

 2. TOP 10 nejdražších fotbalistů světa

  Společnost ·

  Mistrovství světa ve fotbale je za dveřmi a ruku v ruce s tím společnost CIES Football Observatory vydala žebříček s nejdražšími fotbalisty světa. Dominuje mu hvězdný …

 3. USA vyzývají OPEC ke zvýšení těžby ropy

  Byznys ·

  Americká vláda požádala Saúdskou Arábii a některé další členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zvýšily těžbu ropy. Agentuře Reuters to v úterý uvedly zdro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.