„Ve společnosti je potřeba zvýšit prestiž manuální práce,“ říká personalista

V České republice je nedostatek zájemců o práci v manuálních oborech a to i přes to, že zkušení řemeslníci snadno dosáhnou na dvojnásobek průměrného platu. Za nezájmem studentů o učiliště nestojí jejich úroveň, nýbrž dlouhotrvající pokles prestiže manuálních prací. Říká to na rádiu Zet personální ředitel pracovní agentury Wincott People Adrian Suchánek. Tu je podle něj třeba pozvednout, jinak nebudeme mít do budoucna z čeho čerpat.

Nůžky mezi absolventy vysokých škol a lidmi s výučním listem se začínají nebezpečně rozevírat. Zatímco lidí s titulem je podle Suchánka něco kolem 30 tisíc, učňů není ani polovina a je jich pouze 12 tisíc. To může způsobit problémy do příštích let. „Za několik let budeme mít problém z čeho čerpat do budoucna. Řady zkušených kvalifikovaných dělníků začnou odcházet do důchodu a nebude z čeho brát,“ řekl Suchánek.

Ještě v minulosti platilo, že gymnázia byla na rozdíl od učilišť mnohem lépe technicky vybavená. I podle toho se pak žák mohl rozhodnout, kam půjde studovat dál. V tom však Suchánek dnes problém nevidí. Školy se podle něj naopak snaží vyvíjet aktivitu a lákat nové studenty na vysokou vybavenost tříd nebo stipendijní programy. Kamenem úrazu je však vnímání manuální práce, ta je totiž dlouhodobě považována za podřadnou. „Ve společnosti je potřeba zvýšit prestiž manuální práce jako takové, udělat nějaký osvětový program u rodičů, na základních školách,“ uvedl personální ředitel Wincott People. Zároveň je také potřeba zvýšit povědomí o potřebách pracovního trhu a to nejen mezi žáky, kteří se teprve rozhodují, kam půjdou studovat, ale i mezi současnými studenty učilišť.

Tyto změny ale potřebují delší čas na realizaci. Relativně rychlé, nicméně krátkodobé řešení by pak podle Suchánka mohl být přesun pracovních sil mezi regiony. Například z oblastí, kde je vysoká nezaměstnanost jako Šumpersko, Bruntálsko, do Moravskoslezského nebo Středočeského kraje, kde je naopak velká pracovní poptávka. Češi ale neradi cestují za prací nebo se kvůli ní stěhují. „Stát v tom dělá nějaké kroky. Zhruba ve čtyřech testovacích regionech poskytuje příspěvek na dopravu. To by pro lidi určitě mohlo být zajímavé... Myslím si, že to je cesta motivovat lidi, kteří jsou na Úřadu práce,“ řekl Suchánek.

 

 

Celý rozhovor s personálním ředitelem pracovní agentury Wincott People Adrianem Suchánkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Ve společnosti je potřeba zvýšit prestiž manuální práce,“ říká personalista Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.