reklama

Ve Španělsku hrozí pád vlády, hlasuje se o nedůvěře

Dolní komora španělského parlamentu v pátek hlasuje o nedůvěře vládě lidovce Mariana Rajoye. Opoziční socialisté k tomu shromáždili dostatečnou podporu dalších stran a očekává se, že Rajoyova vláda padne.

Mohlo by vás zajímat

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě podali socialisté minulý týden poté, co soud zveřejnil vysoké tresty pro více než dvacítku bývalých regionálních politiků a funkcionářů vládní Lidové strany (PP). Verdikt se týká jedné z větví rozsáhlé korupční kauzy a skutky v této části se staly v letech 1999 až 2005.

Lídr španělských socialistů Pedro Sánchez slíbil dialog s katalánskou separatistickou vládou i to, že bude respektovat již částečně schválený rozpočet. Těmito dvěma sliby přesvědčil nerozhodnuté baskické a katalánské nacionalisty, aby mu pomohli v hlasování proti vládě.

Rajoy se ve čtvrtek před poslanci hájil tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce se objevuje ve všech stranách. Socialisty Rajoy obvinil ze snahy dostat se k moci.

Premiér má rovněž možnost sám rezignovat ještě před hlasováním. Pokud by se rozhodl k tomuto kroku, který dosud odmítal, muselo by se konat hlasování o důvěře vládě. V případě, že by Rajoy důvěru nezískal, mohl by se o to pokusit někdo jiný.

 

 

Zdroj: ČTK

Ve Španělsku hrozí pád vlády, hlasuje se o nedůvěře Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Mariano Rajoy

reklama

Další články

  1. Asad požaduje, aby Američané odešli ze Sýrie

    Společnost ·

    Spojené státy musí opustit Sýrii a v případě selhání rozhovorů s arabsko-kurdskými silami SDF hrozí vojenská konfrontace. V rozhovoru pro ruskou televizní stanici RT (…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.