Ve městě nedaleko Paříže útočník usmrtil nožem dva lidi, vykřikoval Alláhu akbar

V městečku Trappes nedaleko Paříže dnes muž nožem zabil svou matku a sestru a vážně zranil další osobu. Policie krátce poté útočníka zastřelila. Francouzská média uvádějí, že muž při střetu s policií křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký), avšak úřady událost nevyšetřují jako teroristický čin. K incidentu se prostřednictvím své propagandistické agentury přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), tvrzení však ničím nedoložila.

Podle deníku Le Parisien zabíjel 35letý Kamel S., který se pak zabarikádoval v domě rodiny. "Alláhu akbar, jestli vstoupíte, všechny vás zabiju," křičel podle listu muž ozbrojený několika noži. Když nakonec sám vyšel a pokračoval ve výhrůžkách, policie zahájila palbu.

Francouzská média informují, že muž byl před dvěma lety odsouzen za veřejné oslavování teroristického činu. Motiv jeho dnešní akce však zatím není jasný. Televize BFM-TV uvedla, že nejpravděpodobnější se zdá být možnost, že za krveprolitím byla rodinná rozepře. Třetí oběť, která po incidentu bojovala o život, k rodině pachatele nepatří.

Agentura AP připomněla, že IS se v minulosti přihlásil k mnoha útokům, při nichž nebyly prokázány žádné vazby pachatelů na extremistickou síť. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb novinářům řekl, že ačkoli byl útočník z Trappes známý úřadům pro obhajování terorismu, "zdá se, že byl spíše (duševně) narušenou osobou než někým, kdo by dokázal reagovat na výzvu" IS.

Jeden z obyvatel Trappes listu Le Parisien řekl, že dotyčný nějaký čas pobýval v psychiatrickém zařízení. Dodal však, že šlo o milého muže. "Do mešity moc nechodil, měl práci, znal jsem ho od dětství," uvedl.

Poté, co incident v Trappes skončil, požádala policie obyvatele městečka, aby se místu činu vyhýbali, a usnadnili tak vyšetřování. Podle Reuters je Trappes s asi 30.000 obyvateli chudší lokalitou v obecně bohatším regionu západně od Paříže. Desítky radikalizovaných mladých lidí odsud údajně odešly bojovat do Sýrie.

Ministr Collomb dnes na twitteru vyjádřil soustrast obětem a pozůstalým a ocenil práci bezpečnostních složek. "Chtěl bych ocenit pořádkové složky za jejich mobilizaci a schopnost reakce. Již pracují na tom, aby osvětlily okolnosti tohoto dramatu," napsal Collomb.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Ve městě nedaleko Paříže útočník usmrtil nožem dva lidi, vykřikoval Alláhu akbar Foto: ČTK/ZUMA/Chen Yichen

reklama

Další články

  1. Fed by mohl brzy zvýšit základní úrokové sazby

    Byznys ·

    Americká centrální banka (Fed) naznačila, že by v září mohla přistoupit k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání. Vypl…

  2. Výrobce telefonů Xiaomi se vrátil k zisku

    Byznys ·

    Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi v rámci druhého čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 14,63 miliardy jüanů (47,4 miliardy Kč). Oproti tomu ve stejném období loň…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.