Ve francouzském Cannes začal 70. ročník filmového festivalu

Ve francouzském letovisku Cannes ve středu večer začal jubilejní 70. ročník slavného filmového festivalu. Přehlídku oficiálně zahájili francouzsko-americká herečka Lily-Rose Deppová a íránský režisér Asghar Farhádí. Zahajovacím snímkem byl nový film francouzského režiséra Arnauda Desplechina Les fantômes d'Ismaël (Ismaelovi duchové).

Devatenáctiletá Lily-Rose Deppová, dcera hollywoodského herce Johnnyho Deppa a francouzské zpěvačky a herečky Vanessy Paradisové, byla podle agentury AFP vybrána jako „symbol mládí“. Farhádí zase představuje angažovaný film. Filmař si v únoru nejel do USA pro Oscara za snímek Klient, aby dal najevo nesouhlas s imigrační politikou prezidenta Donalda Trumpa.

Do hlavní soutěžní sekce bylo letos vybráno 19 snímků. Do čela poroty usedl španělský filmař Pedro Almodóvar. Členy jury jsou mimo jiné americký herec Will Smith nebo italský režisér Paolo Sorrentino.

Úvod festivalu poznamenal pokračující spor kolem streamovací služby Netflix, která má v hlavní soutěži dva snímky. Ve Francii je ale tento americký gigant odmítá uvést do kin. Almodóvar před novináři přečetl dlouhé prohlášení, v němž tuto situaci označil za paradoxní. „Osobně si nedovedu představit, že by (hlavní) Zlatou palmu nebo jinou cenu dostal film, který veřejnost nebude moci vidět v kinosálech,“ uvedl.

Mezi soutěžními filmy je zastoupen například Happy End Rakušana Michaela Hanekeho, který získal Zlatou palmu již v letech 2009 a 2012. Soupeřit s ním bude mimo jiné snímek Oklamaný americké režisérky Sofie Coppolové či francouzský film Rodin od Jacquesa Doillona.

Mezi 16 snímků v sekci Un certain regard byl nominován i debut studenta pražské FAMU Györgye Kristófa natočený ve slovensko-maďarsko-české koprodukci. V porotě této sekce zasedne i umělecký ředitel MFF v Karlových Varech Karel Och.

 

 

Zdroj: ČTK

Ve francouzském Cannes začal 70. ročník filmového festivalu Foto: Arthur R. / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 2. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

 3. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.