Ve francouzských volbách drtivě zvítězilo Macronovo hnutí REM

Centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona jasně vyhrálo nedělní druhé kolo francouzských parlamentních voleb. Podle odhadů výsledků, které provedly průzkumné agentury, má dostat absolutní většinu více než 355 mandátů v Národním shromáždění o 577 křeslech.

Na druhém místě mají podle agentury Ipsos skončit pravicoví Republikáni se 155 poslanci, třetí socialisté a jejich spojenci s 49 zákonodárci. Radikální levice zastoupená Nepodrobenou Francií a komunisty má obdržet asi 30 mandátů, nacionalistická pravice - Národní fronta - osm křesel. Další malé strany a nezávislí kandidáti obsadí podle všeho deset míst.

Vůdkyně nacionalistické pravice ve Francii Marine Le Penová byla v nedělním druhém kole parlamentních voleb zvolena poslankyní, informovala agentura AFP. Je to poprvé, co se probojovala do francouzského Národního shromáždění. Doposud působila jako poslankyně Evropského parlamentu. 

Její strana Národní fronta může podle odhadů zveřejněných po uzavření posledních volebních místností ve 20:00 celkově počítat s šesti až osmi zástupci v dolní komoře parlamentu. Ta má 577 míst.

Výsledky nacionalistické pravice jsou hluboko za prvotním očekáváním, které přinesl úspěšný postup Le Penové do finálového duelu prezidentských voleb v květnu. V něm podlehla nynějšímu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi s podporou zhruba třetiny odevzdaných hlasů.

 

 

Zdroj: ČTK

Ve francouzských volbách drtivě zvítězilo Macronovo hnutí REM Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský prezident Emmanuel Macron

reklama

Další články

 1. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

  Byznys ·

  Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

 2. Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

  Byznys ·

  Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí r…

 3. Ruské letectvo údajně zabilo vůdce IS Bagdádího

  Společnost ·

  Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.