Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita je označován centrista a proevropský politik Emmanuel Macron, který by do druhého kola, které se bude konat za dva týdny, mohl postoupit z prvního místa. Země se ještě nezbavila emocí následkem čtvrtečního teroristického útoku přímo na pařížské třídě Champs-Élysées, při kterém zahynul jeden policista.

Podle volebních preferencí by ho z druhého místa mohla následovat protievropsky zaměřená nacionalistka Marine Le Penová, ačkoli dlouhou dobu stála v čele žebříčku podpory potenciálních voličů. Poslední násilný incident ale fakticky nezahýbal jejím postavením.

Postup ani jednoho z nich není ale úplně jistý: stále ještě se může vrátit do hry bývalý favorit, kandidát tradiční pravice François Fillon. Postihly ho sice skandály, ale průzkumy postavily na třetí místo. Zejména Fillon bojuje na pravici o stejné voliče jako Le Penová.

Na jeho pozici ještě dotírá představitel radikální levice Jean-Luc Mélenchon, kterému se týden před prvním kolem podpora zdvojnásobila. To se projevilo na hlubokém propadu kandidáta socialistů Benoita Hamona, který se sedmiprocentní podporou postavení zmíněné čtveřice ohrozit již nemůže.

Nejistota výsledků je dána vysokým množstvím nerozhodnutých voličů, kterých je kolem 30 procent. Volební účast se odhaduje na 78 procent.

Volební místnosti se uzavřou se na většině území v 19:00. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00. Až poté budou známy první odhady. Belgická média mohou ale s prvními čísly přijít dříve, protože nejsou omezeny francouzskými zákony zakazujícími zveřejňovat odhady před uzavřením všech volebních místností.

Francouzské úřady přichystaly přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 000 volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 000 policistů a 7000 vojáků.

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Zájem byl vysoký také v zahraničí na západní polokouli, kde mohli zájemci volit na francouzských konzulátech. Totéž mohou nyní činit i francouzští voliči v evropských zemích.

 

 

Zdroj: ČTK

Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb Foto: ČTK/AP/Emilio Morenatti

reklama

Další články

  1. Trump zmírnil odpor k dohodě s EU o TTIP

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.