Ve Filadelfii začíná sjezd Demokratické strany, očekává se přehlídka jednoty

Ve Filadelfii v pondělí začíná čtyřdenní nominační sjezd Demokratické strany. Někdejší první dáma a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová na něm má být oficiálně zvolena kandidátkou na prezidentku Spojených států. Na rozdíl od konkurenčních republikánů, u nichž minulý týden sjezd provázely třenice kvůli Donaldu Trumpovi, se od demokratického jednání očekává přehlídka jednoty.

Nyní již oficiální republikánský prezidentský kandidát Trump po vítězství v primárkách nominaci od strany nakonec oficiálně získal, hlas mu dalo 1725 z 2472 delegátů sjezdu. Trumpův mandát tak podpořilo skoro 70 procent delegátů, což bylo od roku 1976 nejméně. Clintonová se naopak opře zřejmě o stoprocentní důvěru delegátů.

K získání kandidátského statusu potřebuje Clintonová nejméně 2383 hlasů. V primárkách si jich podle propočtu agentury AP zajistila nejméně 2807, takže má nominaci jistou. Tým Clintonové ale podle médií vedl jednání s jejím někdejším sokem Berniem Sandersem, který v primárkách získal přinejmenším 1894 delegátů, aby Clintonová byla zvolena aklamací, tedy všeobecným souhlasem. Takové zvolení kandidáta by symbolizovalo jednotu strany před nadcházejícími prezidentskými volbami, které se budou konat v listopadu.

Spolu s Clintonovou podpoří sjezd i jejího kandidáta na viceprezidenta, kterým se nakonec stal senátor za stát Virginie Tim Kaine.

 

 

Zdroj: ČTK

Ve Filadelfii začíná sjezd Demokratické strany, očekává se přehlídka jednoty Foto: ČTK/AP/Matt Rourke

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.