Vše, co potřebujete vědět o novém elektromobilu Tesla Model 3

Americká společnost Tesla Motors již v červenci uvede na trh svůj nejlevnější elektromobil Model 3. Na co se mohou zájemci o koupi tohoto vozidlo těšit? Informace o něm přinesl internetový magazín Business Insider. 

Začneme u samotných základů. Tesla nabídne svým zákazníkům čtyři základní barvy. Konkrétně pak půjde o červenou, stříbrnou, metalicky šedou a černou barvu. Základní cena Tesly ve Spojených státech před zdaněním dosáhne na 35 tisíc dolarů (805 tisíc korun). Pro zájemce, kteří si budou chtít užít největší luxus, hodnota přesáhne částku 40 tisíců dolarů (920 tisíc korun). 

Tesla uvádí, že její nový elektromobil bude schopen ujet s jediným nabitím nejméně 346 kilometrů. Nové elektromobily Nissan Leaf a Hyunday Ioniq stojí okolo 30 tisíců dolarů (690 000 korun) a na jedno nabití dojedou 172 kilometrů a necelých 200 km. Větší konkurenci pro Model 3 bude v tomto ohledu představovat Chevrolet Bolt, který ujede 383 kilometrů. Lidé si jej mohou pořídit za 37 495 dolarů (862 385 korun).

Model 3 zvládné zrychlení z 0 na 100 km/h za zhruba šest sekund. V tomto ohledu je elektromobil Tesly oproti jeho největšímu konkurentovi Chevroletu Bolt výkonnější. Ten to totiž zvládne až za sedm sekund. Ředitel společnosti Elon Musk uvedl, že dražší verze budou výkonnější. Konkrétní podrobnosti o nich ovšem ještě neoznámil.

Elektromobil se superpočítačem 

V novém voze Tesly budou senzory, které mu umožní naprostou podporu v autonomního řízení. Model 3 je pak konkrétně vybavený osmi kamerami, jedním radarovým senzorem, dvanácti ultrazvukovými senzory a zařízením zajišťujícím výpočetní výkon (šestijádrový procesor – 2 jádra Denver  + 4 jádra ARM Cortex A57) pod názvem nVidia Drive PX 2. Tento palubní počítačový systém podporuje autopilota Tesly druhé generace (Enhanced Autopilot).

Samotná americká společnost uvádí, že nový autopilot bude schopný přizpůsobit rychlost elektromobilu s ohledem na dopravní podmínky. Podle Business Insideru dokáže vozidlo samostatně přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého bez zásahu samotného řidiče. Autopilot samozřejmě zastoupí i parkování. Majitelé Tesly budou moci svému novému vozu nařídit i složitější úkoly, jako je nalezení parkovacího místa ve zjevně zaplněném parkovišti. Za doplňující vymoženosti nové generace autopilota si zájemce připlatí dalších pět tisíc dolarů (115 tisíc korun). Standardní bezpečnostní funkce jsou ovšem v ceně.

Tesla informovala o tom, že Model 3 bude naprosto autonomním vozidlem. Opět jde ale o nadstavbu, za níž je nutné si připlatit čtyři tisíce dolarů (92 000 korun). Uvolnění samořiditelných automobilů ale stále komplikují regulace ze strany státu.

Tesla chválí i samotnou bezpečnost vozidla. Podle slov společnosti jde o elektromobil, který si zaslouží v oblasti bezpečnosti pět hvězd. S ohledem na bezpečnost jsou vozidla Tesly opravdu špičková. Americká vláda označila Model X za vůbec nejbezpečnější SUV všech dob. Tento vůz ostatně získal ještě s Modelem S právě hodnocení dosahující pěti hvězd.

Tesla chce vybudovat rozsáhlou síť supernabíječek i mimo USA

Úsměv na tváři se objeví především na tvářích Američanů. Tesla totiž nabízí na území USA rozsáhlou síť dobíjecích stanic. Supernabíječka (Supercharger) Tesly dokáže nabít baterii s dojezdem 274 kilometrů za půl hodiny. Oproti partnerským nabíjecím stanicím nebo elektrickým zásuvkám supernabíječky Tesly představují mnohem vyšší rychlost nabíjení. Tesla hodlá navíc do konce roku 2017 navýšit celosvětově počet supernabíječek.

Dalším lákadlem pro fanoušky Tesly je panoramatická střecha. Zákazníci si budou moci rovněž vybrat z 18 nebo 19 palcových kol. Co se týče samotné střechy, tak Tesla otevřela v říjnu loňského roku speciální divizi na výrobu skla, aby se tak postarala o výrobu solárních střech. Sklo Modelu 3 bude tak podle Business Insideru schopné vyvinout teplo a očistit tak střechu od sněhu. Musk uvedl, že tento typ skla může u jeho elektromobilů sloužit jako zadní rozmrazovač. CEO americké firmy se ovšem nezmínil o tom , zdali bude k dostání i v Modelu 3.

Nedílnou součástí výbavy u Modelu 3 je rovněž patnáctipalcový tablet. Oproti Modelu S a Modelu X je ovšem umístěný vodorovně. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Vše, co potřebujete vědět o novém elektromobilu Tesla Model 3 Foto: ČTK/AP/Justin Prichard

reklama

Další články

 1. Británie zabavila rekordní množství zbraní, mezi obviněnými figuruje i Čech

  Společnost ·

  Britské úřady zabavily na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche desítky funkčních střelných 

  Airbus představil novou, štíhlejší strukturu

  Byznys ·

  Evropský výrobce letecké techniky Airbus v pondělí představil novou, štíhlejší strukturu. Změna struktury je završením nedávné fúze mezi mateřskou společnosti a domina…

 2. 15 nejlepších letišť světa

  Společnost ·

  Internetový portál Skytrax publikoval výroční ocenění nejlepších letišť světa (World Airport Awards). Popáté v řadě si první cenu zasloužilo Letiště Singapur-Changi. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.