Švédsko reaguje na řeckou krizi snížením úroků na rekordní minimum

Švédská centrální banka Riksbank ve čtvrtek překvapila oznámením, že snižuje svou hlavní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum -0,35 procenta. Rozšířila také svůj program nákupu dluhopisů o 15 miliard švédských korun. Banka svůj krok zdůvodnila vývojem situace v Řecku, který podle ní výrazně zvýšil nejistotu.

„Nepředvídatelnost vývoje v zahraničí se zvýšila a je obtížné zhodnotit důsledky situace v Řecku,“ uvedla banka ve svém prohlášení. Švédská koruna také opět posílila a je blízko úrovně, která naposledy Riksbank přinutila snížit úroky. To by mohlo způsobit návrat poklesu spotřebitelských cen.

Banka rovněž rozšířila svůj program nákupu dluhopisů na 45 miliard švédských korun (131,4 miliardy Kč) z dosavadních 30 miliard švédských korun.

Většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekávala, že Riksbank nechá svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změny, protože poslední údaje naznačují, že se jí podařilo odvrátit hrozbu deflace.

Švédsko na rozdíl od řady jiných evropských zemí vykazuje stabilní hospodářský růst. Inflace však stále zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky a země bojuje s hrozbou deflace. Dluh domácností patří k nejvyšším v regionu.

Inflace v květnu činila 0,1 procenta a spotřebitelské ceny vykázaly již třetí měsíc za sebou meziroční růst. Švédská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 2,5 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Švédsko reaguje na řeckou krizi snížením úroků na rekordní minimum Foto: shutterstock.com - švédská koruna

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.