Švédsko našlo v bylinném léku z Číny jed

Vysoké množství arzénu v čínském bylinném léku objevilo Švédsko. Jak uvedl místní úřad pro kontrolu bezpečnosti potravin, zjištěná látka představuje "velmi vážné zdravotní riziko".

Toxická látka byla objevena v produktu nazvaném Niu-Huang Chieh-tu-pien, který podle online prodejců tradiční čínské medicíny léčí celou řadu potíží včetně bolestí zubů, kožních infekcí, anorexie či horečky u dětí. Produkt se prodává také pod indickými názvy Divya Kaishore Guggul a Chandraprabha Vati.

"Doporučená dávka poskytuje denní množství anorganického arzénu, které se v nejhorším případě rovná polovině smrtelné dávky," prohlásil v úterý Leif Busk, toxikolog Národního úřadu pro potraviny. "V důsledku toho kdokoli, kdo tohle konzumuje, může mít velmi vážně následky. Je děsivé pomyšlení, že existují společnosti, které tyto velmi nebezpečné přípravky prodávají."

Produkt byl letos v létě objeven a stažen z prodeje z obchodů ve Stockholmu, ale může být nadále v prodeji v jiných švédských městech a koupit se dá i přes internet. Úřady ve Stockholmu už vydaly varování dalším zemím prostřednictvím evropského systému včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (RASFF).

Zdroj: ČTK/AFP

Švédsko našlo v bylinném léku z Číny jed Foto: snabc.com

reklama

Další články

 1. Budapešt čeká evakuace po nálezu bomby z války

  Společnost ·

  Stovky obyvatel Budapešti čeká evakuace po objevení 50tunové bomby z druhé světové války v centru maďarské metropole. Nálož našli v úterý dělníci při stavebních pracech v…

 2. Amerika bude debatovat o komiksu

  ·

  Kalifornské San Diego hostí od 18. července čtyřdenní konferenci Comic Con o komiksu. Na největší akci svého druhu se bude diskutovat o všech tématech spojených s výrobou…

 3. Na Colours zahrají Sigur Rós či Jamie Cullum

  ·

  Velmi silně obsazený ročník festivalu Colours of Ostrava letos čeká na návštěvníky. Hlavními hvězdami jsou islandští Sigur Rós, jazzpopový písničkář a klavírista Jamie Cu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.