Švédsko je na cestě stát se bezhotovostní společností

První evropská země, která měla papírové peníze, může být první, která se jich úplně zbaví. Podle tamní centrální banky Riksbank činily loni hotovostní transakce zhruba dvě procenta hodnoty všech plateb provedených ve Švédsku. Očekává se, že do roku 2020 to bude už jen půl procenta. 

V roce 1661 vydal předchůdce švédské centrální banky Stockholms Banco první evropskou bankovku. Byla vytisknuta na silný papír s vodoznakem, nesla pečeť banky a osm ručně psaných podpisů. O více než tři a půl století později se ze Švédska však stává bezhotovostní společnost. V řadě obchodů už dokonce s bankovkami nepochodíte.

Také švédské autobusy nepřijímají hotovost už léta. Maloobchodníci mají dokonce ze zákona právo odmítnout platbu v mincích a bankovkách. Ve švédských obchodech je hotovostí placeno sotva 20 procent transakcí, což je o polovinu méně než před pěti lety a hluboko pod celosvětovým průměrem, který činí 75 procent. Dokonce i pouliční prodavači a kostely preferují čím dál častěji platby kartou nebo telefonem. 

Situaci se přizpůsobuje i bankovnictví. Asi 900 z 1600 bankovních poboček zde nedrží hotovost a neumožňuje hotovostní vklady. Mnohé už neprovozují ani bankomaty - zejména na venkově. 

„Myslím, že Švédsko bude do značné míry bezhotovostní společností během pěti let,“ řekl pro The Guardian Niklas Arvidsson, docent specializující se na inovace platebních systémů na stockholmské Royal Institute of Technology.

Podle CNN je jádrem tohoto postupu je vzestup mobilní aplikace Swish, která umožňuje rychlý převod peněz z jednoho bankovního účtu na druhý pomocí smartphonu. Z aplikací stojí šestice největších švédských bank Nordea, Handelsbanken, SEB, Danske Bank a Swedbank. Aplikaci využívá téměř polovina švédské populace, která skrze ní provede 9 milionů plateb měsíčně.

Existují ale pochopitelně i obavy. Ty se týkají zejména bezpečnosti. Případy elektronických podvodů se totiž za poslední desetiletí více než zdvojnásobily. Starší generace, která v největší míře dává přednost hotovosti, se také obává, že bude v nevýhodě. Pedagogové se zase obávají, že mládež bude v pokušení utrácet peníze, které nemá. Z těchto a dalších sociálních důvodů se tak Arvidsson domnívá, že hotovost ve Švédsku ještě není úplně mrtvá. „I když v příštích několika letech nebudou Švédové používat téměř žádnou hotovost, stát se 100% bezhotovostní vyžaduje politické rozhodnutí,“ řekl. „Myšlenka hotovosti, a to i ve Švédsku, zůstává velmi silná.“

 

 

Zdroj: The Guardian, CNN, Zet

 

Švédsko je na cestě stát se bezhotovostní společností Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

    Byznys ·

    Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

  2. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

    Byznys ·

    Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.