Vědci zjistili, že léky proti HIV mohou pomoci při léčbě očních onemocnění

Třída léků používaná po tři desetiletí lidmi nakažených virem, který způsobuje AIDS, může být účinná i při léčbě nejčastějších příčin slepoty u starších lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Výzkumy na University of Kentucky ukázaly, že léky se zkratkou NRTI (Nucleoside reverse transcriptase inhibitors), které se používají pro léčbu onemocněných virem HIV, mohou být přínosné pro léčbu věkem podmíněné makulární degenerace. Pozitivní výsledky přinesly experimenty na myších i na lidských buňkách sítnice. Výzkumy ukazují, že léky dokáží zabránit tvorbě zánětlivých procesů v těle.

Oftalmolog  Dr. Jayakrishna Ambati z University of Kentucky, který tento výzkum vedl, řekl, že makulární degenerací trpí asi 50 milionů lidí po celém světě. Zároveň podotkl, že kvůli stárnutí populace se toto číslo do roku 2020 zvýší na 200 milionů, proto je důležité vyvinout novou a lepší léčbu tohoto onemocnění. University of Kentucky plánuje v nadcházejících měsících provést další studie léku NRTI, který by této problematice výrazně pomohl. 

 

Zdroj: Reuters

Vědci zjistili, že léky proti HIV mohou pomoci při léčbě očních onemocnění Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.