Vědci představili test na odhalení viru zika, stojí pouhý dolar

Světlo světa spatřil nový test, který odhalí virus zika do tří hodin. Stojí přitom pouhý jeden dolar. Představili ho vědci z Wyssova institutu na Harvardově univerzitě. Podle lékaře-epidemiologa Rastislava Maďara jde o modifikaci stejného testu, jenž byl použit při nákaze eboly. Lze jej pak modifikovat a aplikovat na všechny RNA viry. Mezi ně patří například klíšťová encefalitida, SARS, žloutenka typu C, spalničky a další.

Virus zika bývá při detekci často zaměňován za vir horečky dengue, kterému je výrazně podobný. Jak došlo k současnému pokroku při vývoji testu na přítomnost viru zika v krvi - a díky čemu je tester tak levný?

Test těží z původních zkušeností, které získala odborná veřejnost v rámci epidemie eboly. V podstatě byl představený už v říjnu 2014. Jenže v té době měla už ebola klesající trend a v podstatě nedošlo k jeho plošnému použití. Tím pádem, když vznikla rozsáhlá epidemie horečky zika, tak se upravily jednotlivé genové sekvence. Pro představu obsahuje více než 10 600 nukleotidů základních stavebních jednotek. V podstatě se vzal ten původní test eboly, který byl používán v terénu a zkombinoval se se znalostí genetické informace viru zika. Z toho vznikl test, který funguje na velmi jednoduchém principu. Fialová barva na černém pozadí znamená pozitivitu a žlutá barva znamená negativitu. Může se to používat skutečně i v těch nejchudších zemích světa a ve velmi odlehlých oblastech. Transport papírových testů je velmi jednoduchý.

Mohl by se podobně levný způsob testování přítomnosti virů v krvi použít i pro jiné viry než je zika?

Ano jednoznačně. V podstatě to lze užít na všechny RNA viry. To znamená jednoduché viry, u kterých je známá genetická informace, což jsou téměř všechny. Kromě samotných flavivirů kam patří i virus klíšťové encefalitidy, virus západonilské horečky nebo japonské encefalitidy, tak se to dá využít i na jiné skupiny RNA virů, jako je například virus spalniček, SARS, virus chřipky, žloutenky typu C a podobně.

Jak daleko jsou vědci s přípravou vakcíny proti viru zika?

Tady je opět snaha vycházet z jakýchsi předchozích zkušeností. Jednak s vývojem vakcíny proti horečce dengue, která byla zaregistrovaná poprvé v historii loni v prosinci, také s vývojem proti japonské encefalitidě. Ta funguje na jednom principu a všechny tyto principy se testují současně. Nicméně to testování vakcíny proti viru zika probíhá standardně tak, jak má. Začíná na hlodavcích a poté na malé skupině lidských dobrovolníků. Teď je v samém začátku, jenom ta třetí a poslední fáze, která může zahrnovat desetitisíce dobrovolníků, může trvat skutečně několik let.

 

 

Celý rozhovor s lékařem-epidemiologem Rastislavem Maďarem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Vědci představili test na odhalení viru zika, stojí pouhý dolar Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.