Vědci objevili gen omezující přejídání

Britský deník The Independent píše, že vědci objevili gen, který vyvolává pocit plného žaludku a který by mohl lidem pomoci předcházet přejídání. Tento gen byl objeven u hlístic. K výzkumu byly vybrány, protože mají 80 % genů totožných s člověkem.

Dobrou zprávu pro ty, kdo neustále bojují s držením různých druhů diet, že podle vědců z Monash University v australském Melbourne a z Kodaňské univerzity objev tohoto genu může přispět k vývoji léku snižujícího chuť k jídlu a zvyšujícího touhu po cvičení.

Tento gen, který řídí signály mezi mozkem a střevy byl podle Independentu objeven právě u hlístic. Ba co víc, stejný gen jako u hlístic byl objeven také u lidí. Týž gen pravděpodobně způsobuje ospalost po jídle, která se dostavuje, pouze pokud tělo uložilo dostatek tuku.

„Když zvířata trpí podvýživou, hledají potravu ve svém blízkém okolí. Když jsou dobře živená, nemají potřebu se toulat. Když jsou však plně nasycena, dostávají se do stavu podobnému spánku,“ řekl vedoucí výzkumného týmu docent Roger Pocock. Hlístice, protože mají tolik genů stejných s člověkem, jsou skvělým modelem pro výzkum a lepší pochopení takových procesů, jako je metabolismus nebo onemocnění lidí, upřesňuje Pocock.

Výsledky výzkumu publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences by proto mohly otevřít cestu k alternativní metodě, jak pomoci lidem, aby zůstali štíhlí.

 

 

Zdroj: The Independent, Zet

Vědci objevili gen omezující přejídání Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet zaměstnanců v ICT v Česku nadále klesá

    Byznys ·

    V Česku se v roce 2015 snížil meziročně počet odborníků na informační a komunikační technologie o 5300 lidí na 155 100 pracovníků. Nejvíc ubylo mechaniků a opravářů, n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.