Vědci navazují na slavnou éru výprav českých vědců

Během svých cest viděli Nepál pouhý rok poté, co se otevřel turistům. Přesvědčili lovce lebek, aby se nechali nafilmovat. Zažili koloniální Afriku. Cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka se stali pro mnohé z nás symbolem svobody a splnění klukovských snů, když nastartovali éru výprav Čechů do neprobádaných zákoutí. Na tuto slavnou éru nyní díky Expedici Neuron navazují čeští vědci.

„Když Zikmund a Hanzelka vyráželi na svoji první cestu, výstřelkem moderní techniky bylo kuličkové pero, propiska. A vezměte, co dokázalo vybudovat s tehdejší výbavou. To je inspirace,“ řekl v rozhovoru pro pořad Neuron Future Petr Horký, scénárista a režisér dokumentu Století Miroslava Zikmunda, který se sám zaměřuje na mapování takových míst světa, která se mění natolik dynamicky, že je v jejich původní podobě už nikdy neuvidíme.

Jak Miroslav Zikmund, tak Petr Horký se rozhodli spojit svá jména s projektem Expedice Neuron, aby podpořili vědce v jejich odvážných cestách. „Ostatně Zikmund s Hanzelkou vyrazili na svou druhou expedici pod záštitou Československé AV ČR. Tehdy pracovali na vědeckém projektu, v rámci kterého zjišťovali, jak které země fungují, v čem jsou odlišné a co bychom se mohli přiučit,“ přiblížil Horký a dodal, že stále platí, že se máme co přiučit, ale i svět se může přiučit od našich vědců.

„Vědci napříč obory potřebují data z terénu, zároveň je pro ně stále komplikovanější zajistit si prostředky na realizaci vědeckých cest, pokud je nepodpoří domovská instituce,“ vysvětlila Ester Nagyová motivaci Nadačního fondu Neuron podporovat české vědce v jejich výpravách.

Mecenášem, který Expedice Neuron skrze fond letos podpořil částkou 500 tisíc korun, je Václav Dejčmar, spolumajitel společnosti RSJ, který byl z vysoké úrovně projektů natolik nadšen, že se rozhodl finanční podporu v dalších letech navýšit na jeden milion korun. Odborná porota tedy může nyní vybrat více expedičních projektů.

Loni zvítězil projekt hydrogeoložky Heleny Vysoké, která zkoumá Hranickou propast, poslední bílé místo na mapě Česka. Letos podpořil fond přírodovědce Václava Gvoždíka, který se díky finanční podpoře vydá do Konga, jednoho z nejméně probádaných koutů světa, aby zde potvrdil existenci neznámého druhu pralesního krokodýla.

Video: Nadační fond Neuron/Expedice Neuron 2016 – Za tajemným krokodýlem do Konga 

 

Expedice vedená doktorem Tomášem Páleníčkem z Národního ústavu duševního zdraví se pak vypraví do Amazonie, aby hledala odpověď na otázku, zda-li je užití psychedelika ayahuascy vhodné pro další výzkum v léčbě deprese.

Video: Nadační fond Neuron/Expedice Neuron 2016 Divoká karta – Potenciál užití ayahuascy v léčbě depresivních poruch 

Až do 30. září 2016 je pak možné přihlašovat na www.expediceneuron.cz výzkumné expedice do nového kola. Hlásit se mohou jak jednotlivci, tak týmy, a získat tak až jeden milionu korun na realizaci svého záměru. „Šanci na úspěch mají letos jak menší výpravy, tak odvážnější expedice, jejichž realizace je finančně náročnější,“ dodala Nagyová.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Vědci navazují na slavnou éru výprav českých vědců Foto: I letos hledá NF Neuron vedoucího výzkumné expedice, který získá na výpravu až milion korun

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.