Vědci čelí velkému stresu, ohrožují je poruchy duševního zdraví

Nedávné průzkumy ukázaly, že prostředí vědy má vážné dopady na duševní zdraví vědeckých pracovníků. Věda je stále více stresující a kompetitivní. Situace v České republice se zásadně neliší od zahraničí. O tomto tématu na portálu Youradio News hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

Aktuální průzkum z roku 2017 například ukazuje, že 32 % doktorandských studentů je vystaveno riziku psychického onemocnění. Zejména pak jde o depresi a úzkost. Toto procento výrazně převyšuje stejné věkové skupiny v jiných oblastech.

Jiný výzkum, který dotazoval více než dva tisíce pracovníků z 234 vysokých škol na celém světě, zase zjistil, že až 41 % respondentů vykazuje příznaky střední až vážné úzkosti a 39 % trpí depresí. To je téměř šestkrát více než v běžné populaci.

Další studie konstatuje, že přibližně 40 % postgraduálních studentů trpí symptomy deprese. Lidé zaměstnaní v prostředí výzkumu a vývoje také čelí vysokému riziku syndromu vyhoření, které je srovnatelné se zdravotnickým personálem, a ohroženější jsou v tomto smyslu ženy vědkyně.

„Situace není o nic lepší v České republice, kde se k tomu přidává nutnost získávat na svoji činnost granty a také je poměrně vysoký stupeň administrativy a byrokratizace“, doplňuje Aleš Vlk.

Představa veřejnosti, že vysoké školy a vědecké ústavy jsou oázou klidu, je mylná. Situace se za posledních několik desetiletí zásadně změnila. Tlak na získávání vlastních projektů a publikování ve špičkových časopisech je enormní. Situace ve vědě je ve své podstatě velmi konkurenční a vědečtí pracovníci jsou vystaveni obrovskému tlaku.

„Setkal jsem se i s člověkem, který si poté, co působil jako ředitel výzkumného centra na vysokého škole, šel „odpočinout“ do businessu“, popisuje Aleš Vlk. Více o tomto tématu se dočtete ZDE.

 

 

 

Zdroj: YR News

Vědci čelí velkému stresu, ohrožují je poruchy duševního zdraví Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Musk jedná se Saúdy o stažení Tesly z burzy

    Byznys ·

    Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk jedná se stoupenci případného odkupu akcií firmy a jejich stažení z veřejného akciového trhu. Je me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.