Vůdce povstalecké Luhanské lidové republiky rezignoval

Vůdce nikým neuznané povstalecké Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny Valerij Bolotov ze zdravotních důvodů rezignoval. V projevu uvedl, že jeho odchod je dočasný, napsala agentura ITAR-TASS. Bolotovův odchod přichází týden poté, co odstoupil vůdce doněckých separatistů Alexandr Borodaj.

Povstalecké vedení už v červenci opustil Denis Pušilin, šéf doněckého „Nejvyššího sovětu“. Rus Pušilin se vzdal své funkce údajně z osobních důvodů a žije v Moskvě.

Ruský pas má stejně jako Pušilin a Borodaj i Bolotov. Ten ve svém rezignačním prohlášením uvedl, že kvůli zranění již dále nemůže vykonávat svou funkci. Dodal, že nahradit by ho měl dosavadní „ministr obrany“ povstalecké republiky Igor Plotnickij. Termín svého možného návratu do funkce Bolotov neuvedl.

„Jsem obyvatel Luhansku, je to můj domov a budu pokračovat v boji za naše společné ideály,“ řekl Bolotov, který se narodil v jihoruském Taganrogu na pobřeží Azovského moře. V projevu uznal, že situace povstalců je složitá a že oblasti hrozí humanitární katastrofa.

Zpravodajské agentury již dříve uvedly, že povstalecké vedení se rozhodlo postupně nahrazovat rodilé Rusy polními veliteli z řad Ukrajinců. Chce tak prý podpořit bojovou morálku vzbouřenců, kteří jsou už několik týdnů pod silným tlakem ukrajinské armády a ztrácejí pozice.

Zdroj: ČTK

Vůdce povstalecké Luhanské lidové republiky rezignoval Foto: Valerij Bolotov, 10. 5. 2014 Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.