Vůdce Boko Haram chce unesené školačky vyměnit za své bojovníky

Velitel islamistických milic Boko Haram Abubakar Shekau v novém videu uvedl, že pustí na svobodu unesené školačky výměnou za propuštění svých bojovníků z nigerijských vězení.

Velitel bojovníků z Boko Haram na videozáznamu požaduje propuštění dívek, které povstalecká skupina unesla před třemi měsíci, propuštění svých bojovníků z nigerisjkých vězení.

Od únosu více než 200 studentek právě dnes uplynuly tři měsíce. Nigerijská vláda podobný výměnný obchod dosud odmítala. Zemi v těchto dnech navštívila pákistánská bojovnice za právo žen na vzdělání Malala Júsufzaiová, která se setkala i s rodinami unesených dívek.

Malala Júsufzaiová byla jednou z prvních známých osobností, která vystoupila na podporu pohřešovaných školaček a jejich rodin a připojila se ke kampani Bring Back Our Girls (Vraťte naše dívky). S rodiči unesených se setkala v neděli v hotelu v nigerijské metropoli Abuja. „Považuji tyto dívky za své sestry... A budu je podporovat, dokud nebudouu propuštěny,“ uvedla Pákistánka, která v sobotu oslavila své sedmnácté narozeniny. „Budu se aktivně účastnit kampaně Bring Back Our Girls, abych se ujistila, že se vrátí bezpečně domů a budou pokračovat ve svém vzdělávání,“ dodala. Mnohé z přítomných dojala svým vystoupením k slzám, popsala agentura Reuters. Dnes se má Malala setkat s nigerijským prezidentem Goodluckem Jonathanem.

Na pákistánskou dívku před téměř dvěma lety kvůli její podpoře práva žen na vzdělání zaútočili povstalci z hnutí Taliban. Cestou ze školy v pákistánském údolí Svát ji v autobuse střelili do hlavy a do krku. Několik dní byla dívka v kritickém stavu, pak byla převezena do Birminghamu v Británii, kde se podrobila sérii náročných operací.

„Dokážu se vcítit do situace, kterou nyní prožíváte. Pro rodiče je opravdu těžké vědět, že jejich dcera je ve velkém nebezpečí. Mým přáním k narozeninám je: Vraťte naše dívky živé a ihned,“ dodala během setkání s Nigerijci Malala.

Dívky ve věku 15 až 18 let zmizely z gymnázia ve městě Chibok a z několika dalších škol na severu Nigérie. Vůdce Boko Haram již dříve pohrozil, že studentky prodá do otroctví. Několika dívkám se mezitím podařilo uniknout na svobodu.

Zdroj: ČTK

Vůdce Boko Haram chce unesené školačky vyměnit za své bojovníky Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.