Výdaje Německa spojené s uprchlickou krizí letos dosáhnou 21 miliard eur

Německo bude muset letos dát na řešení uprchlické krize 21 miliard eur (570 miliard Kč). Na úterní tiskové konferenci to oznámili zástupci mnichovského ekonomického institutu Ifo. Do nákladů se podle nich promítnou kromě ubytování a stravy pro běžence i rekvalifikační kurzy, protože bez nich se přistěhovalci nedokážou uplatnit na německém pracovním trhu.

„Teď neexistují žádné oficiální údaje o přesném počtu běženců, kteří do Německa letos přijdou. Vycházíme ale z neoficiálních odhadů, které se pohybují kolem 1,1 milionu lidí. V takovém případě by Německo jen letos muselo na pokrytí jejich potřeb dát 21 miliard eur, v tom jsou obsaženy náklady na ubytování, stravu, péči o děti, jazykové a vzdělávací kurzy,“ uvedl Gabriel Felbermayr z institutu Ifo.

„Uprchlická vlna přesto může znamenat čistý zisk pro společnost, je ale nutné, aby se běženci integrovali na pracovní trh,“ řekl dále Felbermayr. Z běženců se nejdříve musí stát čistí plátci do sociálního systému, což vyžaduje, aby byli dostatečně kvalifikovaní.

Podle ankety institutu Ifo mezi německými podniky se 40 procent firem domnívá, že se běženci mohou uplatnit pouze jako pomocný personál. „Je to dáno tím, že většina běženců má nedostatečné vzdělání, které neodpovídá německým standardům. Dalším problémem je jazyková bariéra, mnoho z nich nemluví německy,“ vysvětlil Felbermayr.

Podle Felbermayra je hlavní bariérou pro zaměstnávání běženců minimální mzda, která v Německu činí 8,50 eura (230 Kč) za hodinu. „Minimální mzda je příliš vysoká. Mezi přistěhovalci z mimoevropských zemí, kteří v Německu žijí pět let, jich jen polovina vydělává víc než minimální mzdu,“ upozornil Felbermayr.

 

Zdroj: ČTK

Výdaje Německa spojené s uprchlickou krizí letos dosáhnou 21 miliard eur Foto: Spectral-Design / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.