Výdaje na výzkum a vývoj dosáhly v roce 2017 rekordní výše

Celkové výdaje na výzkum a vývoje dosáhly v Česku v roce 2017 rekordní výše – 90,4 miliard korun, což tvoří 1,79 procent HDP. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Situaci v české vědě pak dokresluje zpráva Perspektivy české vědy. Poslechněte si komentář k oběma zprávám od Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz.

„Po poměrně významném poklesu, který nastal v roce 2016 a byl způsoben především výpadkem evropských zdrojů, dosáhly v absolutní hodnotě výdaje na výzkum a vývoj rekordní výše. Přispěly k tomu především podnikové výdaje, které dosáhly v roce 2017 téměř 54 miliard Kč, tj. 60 procent celkových výdajů“, říká Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

Většina podnikových výdajů je spotřebována opět v podnicích – pouze 5 procent celkové částky, přibližně 2,3 miliardy korun, nakupují podniky ve vládním nebo vysokoškolském sektoru – ty tvoří především Akademie věd ČR, veřejné výzkumné instituce, vysoké školy, fakultní nemocnice a ostatní výzkumné organizace ve veřejném sektoru.

Podnikové výdaje na výzkum a vývoj byly v roce 2017 nerovnoměrně rozděleny – pouze 5 podniků vynaložilo na výzkum a vývoj více než 1 miliardu. Z celkově 2 628 podniků, které provádějí výzkum a vývoje, 75 procent vynaložilo na výzkumné a vývojové aktivity méně než 10 milionů korun.

Situaci v české vědě, která je realizována především v institucích financovaných z veřejných zdrojů, dokresluje zpráva Perspektivy české vědy, která byla symbolicky zveřejněna 28. 10. 2018. Ankety se zúčastnilo 80 výzkumníků a 25 vědeckých manažerů. „Respondenti ocenili především špičkovou výzkumnou infrastrukturu, kvalitní výzkumné týmy a dobré vztahy uvnitř výzkumné komunity. Naopak jim v porovnání se zahraničím chybí projektová a administrativní podpora a větší flexibilita financování“, dodává Aleš Vlk. Jako hlavní výzvy pro vědecký sektor zpráva uvádí vybudování transparentní otevřené soutěže pro různé pracovní pozice, upravení systému financování a hodnocení a více otevřené prostředí pro zahraniční vědce.

 

 

Zdroj: YRN

 

 

Výdaje na výzkum a vývoj dosáhly v roce 2017 rekordní výše Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Od Kajínkova útěku z Mírova uplynulo 18 let

    Společnost ·

    Minulý rok dostal odsouzený vrah Jiří Kajínek milost od prezidenta Miloše Zemana. Dnes si může připomenout slavný útěk z věznice Mírov, uplynulo od něj přesně 18 let. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.