Východoněmecké hnědouhelné doly chce koupit ekologická organizace Greenpeace

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace se nečekaně přihlásila do výběrového řízení na koupi hnědouhelných povrchových dolů ve východním Německu. Doly prodává švédská státní společnost Vattenfall. Ekologové chtějí koupí dolů zajistit, že uhlí zůstane v zemi, informovala včera ve Stockholmu švédská pobočka Greenpeace. Zájem o doly v minulosti projevily rovněž české firmy ČEZ a EPH, termín pro podání přihlášek uplynul v úterý.  

„Se společností Vattenfall budeme o koupi vážně jednat,“ citovala programovou ředitelku švédské kanceláře Greenpeace Anniku Jacobsonovou agentura DPA.

Koncern Vattenfall patří plně švédskému státu a už delší dobu chce opustit těžbu hnědého uhlí v historické oblasti Lužice. Vattenfall nyní ve spolkových zemích Sasko a Braniborsko provozuje pět uhelných dolů a tři elektrárny. Dohromady zaměstnává 8 000 lidí a obstarává deset procent celkové výroby elektřiny v Německu.

„Švédská vláda si nemůže dovolit prodat doly firmě, která bude pokračovat v pálení tak obrovského množství uhlí. To si Švédsko nemůže před blížící se světovou konferencí o klimatu v Paříži dovolit. Vattenfall a švédská vláda musejí přijmout zodpovědnost i za emise, které se vypouštějí mimo hranice vlastního státu. Jestliže tak neučiní, je řada na nás. Uhlí musí zůstat pod zemí,“ citovala Jacobsonovou ve včerejší tiskové zprávě česká pobočka Greenpeace.

Zájem Greenpeace by ale podle DPA mohl ztroskotat na finančních možnostech organizace. „Nebereme to vážně,“ řekl DPA ředitel uhelné divize Vattenfallu Rüdiger Siebers.

Výroba elektrické energie z hnědého uhlí je některými lidmi považována za dosluhující technologii. Na druhou stranu ale bude pravděpodobně ještě po desetiletí nutná k zajištění energetické bezpečnosti.

Podle české pobočky Greenpeace by případný prodej dolů společnostem ČEZ nebo EPH pravděpodobně znamenal rozšíření dvou stávajících dolů (Welzow-Süd a Nochten) a zprovoznění tří nových povrchových dolů, což by znamenalo zánik osmi obcí.

„Dosavadní postup švédské vlády je groteskně pokrytecký. Tvrdí, že chce snižovat emise skleníkových plynů - ale místo toho, aby doly a elektrárny zavřela, je připravena je prodat tomu, kdo zaplatí víc,“ kritizoval prodej vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

 

Zdroj: ČTK

Východoněmecké hnědouhelné doly chce koupit ekologická organizace Greenpeace Foto: Tomasz Bidermann / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha chce pokrýt tunel Blanka mobilním signálem

    Byznys ·

    Tunel Blanka bude kompletně pokryt mobilním signálem. Praha pronajme v tunelu mobilním operátorům prostory, kam nainstalují svá zařízení nutná k provozu sítí. Každý op…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.