Švýcarsko značně snížilo ekonomický výhled růstu na letošní a příští rok

Důvodem snížení odhadu ekonomického růstu švýcarskou vládou je lednové rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit intervenční režim franku vůči euru, po kterém frank výrazně posílil a klesla tak mezinárodní konkurenceschopnost švýcarských podniků. Podle nového odhadu vláda čeká v letošním roce zvýšení hrubého domácího produktu o 0,9 procenta, oproti dosavadnímu odhadu 2,1. V příštím roce pak očekává růst o 1,8 procenta, oproti původnímu odhadu 2,4 procenta.

Současně však vláda uvedla, že nevidí známky prudkého zpomalení. „Ze současného pohledu může ve Švýcarsku dojít k dočasnému zpomalení hospodářského růstu. Nicméně v současném prostředí nevidíme signály prudkého poklesu - s výrazným poklesem ekonomické aktivity a prudkým růstem nezaměstnanosti,“ konstatovali v prohlášení ekonomové Státního úřadu pro hospodářské záležitosti (SECO).

Spotřebitelské ceny by měly letos klesnout o jedno procento. Příští rok se zvýší o 0,3 procenta.

Prognóza přichází krátce před schůzkou měnového výboru švýcarské centrální banky. Ta je prvním pravidelným setkáním měnového výboru od zrušení limitu kurzu franku k euru, napsala agentura Reuters.

Vláda je optimističtější než švýcarský hospodářský institut KOF. Ten koncem ledna předpověděl, že se země letos kvůli zrušení limitu kurzu franku k euru propadne do recese a ekonomika klesne o půl procenta. V příštím roce čeká podle institutu švýcarskou ekonomiku stagnace.

 

Zdroj: ČTK

 

Švýcarsko značně snížilo ekonomický výhled růstu na letošní a příští rok Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.