Švýcarsko kvůli hospodářským výsledkům eurozóny snížilo odhad růstu ekonomiky

Švýcarská vláda dnes zhoršila odhad růstu tamní ekonomiky na letošní i příští rok. Rozhodnutí zdůvodnila zhoršujícími se hospodářskými vyhlídkami eurozóny, která je klíčovým obchodním partnerem Švýcarska.

Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO) nyní předpokládá, že ekonomika v letošním roce stoupne pouze o 1,8 procenta, zatímco v červnové prognóze počítal s dvouprocentním růstem. Odhad růstu na příští rok snížil na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,6 procenta.

„Ve světle utlumeného krátkodobého hospodářského výhledu pro eurozónu, včetně Německa, se podmínky ve srovnání s posledními prognózami z června zhoršily,“ uvedl úřad. „Ačkoli jsou hospodářské vyhlídky Švýcarska stále celkem příznivé, rizika v uplynulých měsících výrazně vzrostla,“ dodal.

Švýcarská centrální banka zhoršila výhled ekonomiky již minulý měsíc. Varovala také před obnovenou hrozbou deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. Úřad SECO předpokládá, že ceny se letos zvýší o pouhých 0,1 procenta. Napřesrok počítá se zrychlením jejich růstu na 0,4 procenta.

Výsledky průzkumu institutu ZEW ve středu ukázaly, že důvěra investorů ve švýcarskou ekonomiku se v září prudce zhoršila. Pokles důvěry podle institutu pravděpodobně odráží obavy, že se hospodářská slabost eurozóny odrazí i ve švýcarské ekonomice.

Zdroj: ČTK

Švýcarsko kvůli hospodářským výsledkům eurozóny snížilo odhad růstu ekonomiky Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.