Švýcarská centrální banka utrpěla kvůli zlatu ztrátu 15 miliard franků

Švýcarská centrální banka vykáže za loňský rok čistou ztrátu devět miliard švýcarských franků (přes 200 miliard Kč) kvůli poklesu hodnoty zlata. Banka oznámila, že propad ceny zlata ji loni připravil o 15 miliard švýcarských franků.

Tyto ztráty pouze částečně zmírnil zisk kolem šesti miliard švýcarských franků, který centrální bance přinesly její devizové rezervy a rozpuštění fondu na pomoc největší švýcarské bance UBS.

Centrální banka kvůli ztrátě nevyplatí žádné dividendy federální vládě ani jednotlivým švýcarským kantonům, jež jsou jejími největšími akcionáři. Podrobné výsledky loňského hospodaření zveřejní banka až koncem února.

Cena zlata se loni propadla o 28 procent. Zaznamenala tak nejprudší celoroční pokles za 32 let. Oživení světové ekonomiky přimělo investory k přechodu k rizikovějším aktivům, jako jsou například akcie. Zlato investoři obvykle považují za bezpečnou investici v období hospodářské a politické nejistoty.

Zdroj: ČTK

Švýcarská centrální banka utrpěla kvůli zlatu ztrátu 15 miliard franků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.