Výbuchy před stadionem v Istanbulu zabily 29 lidí

Sobotní výbuchy u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zabily 29 lidí a 166 jich zranily. Oznámil to turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Prezident Recep Tayyip Erdogan v prohlášení označil exploze za teroristický útok, jehož cílem bylo způsobit co největší škody. Policie zadržela deset podezřelých.

Jedna z náloží byla umístěna v autě, které explodovalo po ligovém zápase těsně u stadionu. Zápas sledovaly na stadionu Besiktas v evropské části Istanbulu tisíce lidí. Necelou minutu po první explozi se odpálil sebevražedný atentátník.

Ministr Soylu řekl, že útok byl patrně namířen proti autobusu turecké zásahové policejní jednotky, která během zápasu zajišťovala pořádek. Kromě dvou civilistů byli všichni mrtví příslušníky bezpečnostní složek. Ze zraněných je šest na jednotce intenzivní péče, 17 podstoupilo operaci.

Na základě důkazů zajištěných v automobilu, kde byla trhavina umístěna, policisté zadrželi deset podezřelých, uvedl Soylu.

„Proti našim bezpečnostním silám a proti občanům byl spáchán teroristický útok. Exploze po fotbalovém zápasu měla zabít co nejvíc lidí. Výsledkem jsou bohužel mrtví a ranění," prohlásil v první reakci prezident Erdogan.

Krátce před výbuchy na stadionu skončilo utkání nejvyšší turecké ligy mezi domácím Besiktasem a týmem Bursaspor, za který hrál i český reprezentant Tomáš Necid. Podle tweetu sportovního komentátora Ondřeje Zlámala by všichni hráči Bursasporu včetně Necida měli být v pořádku, protože odjeli ještě před výbuchem.

Útoky proti bezpečnostním složkám nejsou v Turecku nijak výjimečné, častější jsou však na jihovýchodě země, kde je úřady připisují kurdským separatistům. Na jiných místech Turecka útočí také teroristická organizace Islámský stát. K dnešní násilné akci se zatím nikdo nepřihlásil.

 

 

Zdroj: ČTK

Výbuchy před stadionem v Istanbulu zabily 29 lidí Foto: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.