Výběr ze zahraničního tisku: Volby v USA; narůstající počet uprchlíků ze Sýrie

Zahraniční tištěná média ze dne 5. listopadu se věnují volbám v USA, strategii ECB nebo narůstajícímu počtu uprchlíků kvůli válce v Sýrii. Deníky také píší o narůstajícím smogu v metropoli Maďarska, či problémech japonského výrobce airbagů Takata.

Evropská centrální banka uvažuje o masivním výkupu státních dluhopisů, aby zabránila hrozící deflaci. Reportéři týdeníku Der Spiegel se vydali do frankfurtského ústředí německé centrální banky a zjišťovali, zda se Bundesbanka a další finanční ústavy budou držet předem daných principů, jak žádá prezident Bundesbanky Jens Weidmann, nebo mohou v časech nouze přistoupit na alternativní řešení, jak po nich momentálně chce prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Ten argumentuje nízkou inflací, která se v eurozóně pohybuje okolo čtyř desetin procenta, a je tedy hluboko pod cílovými dvěma procenty. Draghi se proto dovolává postupu, kterému se mezi bankéři přezdívá kvantitativní uvolňování. Podle jeho oponentů jde ale pouze o dodatečné tištění peněz na zaplacení státních dluhů.

Při včerejších volbách do amerického Kongresu, Senátu a na místa guvernérů získali republikáni po několika letech zpět vetšinu v horní komoře parlamentu. Úspěch analytici deníku USA TODAY vysvětlují nespokojeností s politikou demokratického prezidenta Baracka Obamy. Před finálním sečtením hlasů se očekává, že republikáni posílí i ve sněmovně reprezentantů. To je ale v polovině prezidentského mandátu běžný jev. Barack Obama už pozval nově zvolené senátory na páteční schůzku v Bílém domě.

List Foreign Policy píše, že americké ministerstvo zahraničí přestane od příštího roku financovat zvláštní vyšetřovatele pro sbírání důkazů o válečných zločinech syrského prezidenta Bašára Asada. Nevládní organizace zvaná Komise pro mezinárodní spravedlnost, kterou tvoří několik válečných vyšetřovatelů, vysílá studenty, právníky i archiváře do Sýrie, aby dokumentovali aktuální zločiny tamního režimu. Na tuto činnost získala za uplynulé dva roky od americké vlády milion dolarů. Teď se lidskoprávní organizace obávají, že Washington soustředuje v regionu svou pozornost jen na zločiny Islámského státu v Iráku. Zájem Spojených států o zločiny Asadova režimu oslabuje to, že USA i Asad mají společného nepřítele, uzavírá Foreign Policy.

Válka v Sýrii zvyšuje počet beženců až na severu Evropy. Švédský list Local uvádí, že tamní přistěhovalecký úřad původně očekával do konce letošního roku 60 tisíc běženců, včera ale publikoval odhady, podle kterých jich bude víc než 83 tisíc. Deník poznamenává, že podobný příliv imigrantů zažila země pouze v roce 1992, kdy lidé utíkali před válkou na Balkáně.

Přistěhovalci do Británie nejsou jen žadateli o státní podporu. Deník The Guardian informuje o nové studii zaměřené na finanční dopad imigrace. Z ní vyplývá, že 60 procent přistěhovalců z Evropy jsou vysokoškoláci a v letech 2000 až 2011 přispěli do britského státního rozpočtu částkou 20 miliard liber. Dvanáct procent z této sumy se vybralo na daních od přistěhovalců z východní Evropy.

Kritici českého tunelového komplexu Blanka mají své protějšky i v zahraničí. Italský deník Corriere de la Sera poukazuje na to, že rozestavěná trasa C římského metra si zaslouží podobnou pozornost: Ze dvou celých sedmi miliard euro se cena projektu prodražila o miliardu. Až bude jednou zprovozněna, půjde o nejnákladnější veřejnou stavbu od druhé světové války, píše deník. Oproti standardním sto dvaceti až sto padesáti milionům eur za kilometr podzemní dráhy zaplatili římští investoři  téměř dvojnásobek. Projekt je přitom stále nedokončený. Původně se mělo v Římě jezdit trasou C už na jaře 2011, ale minulý měsíc magistrátní komise konstatovala, že linka stále ještě není způsobilá k přepravě cestujících.

Smogové nebezpečí v Budapešti pokračuje. Budapest Sun píše, že radnice už v neděli oznámila, že prachové částice neklesly pod očekávanou úroveň normálu a varovala před zdravotním rizikem pro děti, seniory a osoby s onemocnění dýchacích cest. Největší míru znečištění vzduchu naměřily úřady ve sportovním areálu Honvéd ve třináctém městském obvodu. Radnice obyvatelům doporučuje se smogovým oblastem vyhýbat a omezit jízdy autem.

O problémech japonské firmy Takata píše týdeník The Economist. Společnost vyrábějící airbagy do osobních aut čelí obvinění ze strany několika amerických řidičů. Ti u soudu tvrdí, že součástky dodané firmou Takata při dopravní nehodě selhaly. Jen za minulý měsíc americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu doporučil kvůli vadným airbagům firmy Takata stáhnout z provozu téměř osm milionů aut. Týdeník The Economist uvádí, že celkový počet vozidel, která budou potřebovat opravu, může dosáhnout dvaceti milionů. Náklady na celou operaci se odhadují na celkem miliardu dolarů. Po výrobci érbegů, jakožto subdodavateli, budou chtít náhradu části škody také světové automobilky jako BMW, Ford nebo Toyota.

Slovenský deník Sme zaznamenal ornitologickou zprávu odborného časopisu Ecology Letters, podle které za uplynulých třicet let zmizelo z Evropy více než 400 milionů ptáků. Největší úbytek, který se vysvětluje postupnou ztrátou biotopů a hnízdišť, vědci zaznamenali u běžných druhů ptáků jako jsou vrabci nebo špačci. Struktura vymírání je ovšem různá. Na Slovensku se například za stejnou dobu snížil počet vlaštovek na polovinu, zatímco počet vrabců se nezměnil.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Volby v USA; narůstající počet uprchlíků ze Sýrie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.