Výběr ze zahraničního tisku: Volby na Ukrajině; zátěžové testy ECB

Tištěná média ze dne 27. října se věnují hlavně volbám na Ukrajině a rozsáhlému zátěžovému testu bankovního systému, který provedla Evropská centrální banka. 

Vítězství proevropských sil na Ukrajině podle Frankfurter Allgemeine  nasvědčuje tomu, že stávající premiér Jaceňuk dostane šanci v dalším volebním období. Právě volební úspěch jeho Lidové fronty patří k překvapením ukrajinských voleb, píší Frankfurter Allgemeine.

Další německý deník, Die Welt, zdůrazňuje, jak moc touží většina Ukrajinců po západních hodnotách. Výsledky voleb podle deníku konečně otřásly s mýtem ruské propagandy. Deník si myslí, že Ukrajina dala ruskému prezidentovi jasně najevo, že stojí o právní stát a demokracii víc než o peníze a vojenskou moc. To nicméně podle Die Welt Rusko jistě neodradí od dalších pokusů zemi destabilizovat. Deník dále chválí volební neúspěch komunistické strany i slabé výsledky radikálních hnutí. Ukrajinu nicméně i nadále čekají těžké časy a Evropská unie jí musí pomoci, protože si to zaslouží jako málokdo jiný, uzavírá Die Welt. 

Slovenská Pravda vidí ukrajinské volby skepticky. Jejich oddalování podle deníku nic nepřineslo a rozdělenou zemi stejně nesjednotí, myslí si list. Volby mohou nanejvýše zvrátit iniciativu na jednu, či druhou stranu, pokračuje. Země ale stojí na prahu hluboké hospodářské krize a má před sebou velmi dlouhou a nejistou cestu, upozorňuje Pravda.

Süddeutsche Zeitung si všímají prvních zátěžových testů Evropské centrální banky v roli dozorce nad evropským bankovním systémem. Banky už před testem napravily to, co jim centrální banka nadiktovala. Deník ale upozorňuje, že úspěšné zvládnutí testu, kterým neprošlo jen málo institucí, ještě zdaleka neznamená, že by bankovní systém obstál i v krizi. Nový systém dohledu musí nejdříve prokázat svojí účinnost, myslí si list. Zátěžový test pro Evropskou centrální banku a její roli dozorce tak vlastně teprve začal, píší Süddeutsche Zeitung.

Rakouský deník Die Presse dodává, že ačkoli zátěžový test bankovních domů další případnou krizi neodvrátí, je smysluplnou součástí dozoru nad sektorem. Pomáhá totiž vyhledat riziková místa systému, uvádí Die Presse.

USA Today vyzývají Američany k tomu, aby šíření epidemie horečky ebola nesváděli na boha. Starý zákon sice zmiňuje rány, které se na lidstvo snesou, ale v Bibli je i mnoho pozitivních odkazů. Úlohou náboženských vůdců není občany zastrašovat, ale naopak je prostřednictvím víry uklidnit, píše deník. Ebola není božím trestem za naše hříchy, ale výzvou, jak si s ní při veškerých dostupných možnostech poradíme, podotýká USA Today. 

International New York Times se zamýšlí nad pokusy nastolit mír mezi Palestinci a Izraelci. Podle deníku řešení v podobě dvou nezávislých států již nemá naději na úspěch. V současné chvíli se jako jediná možnost nabízí změnit nezdravou vzájemnou závislost v závislost prospěšnou oběma stranám. Tento systém již v malém měřítku funguje, píše list, a sice mezi izraelskými, palestinskými a jordánskými ekology, kterým se podařilo všechny tři strany spojit ve snaze o záchranu řeky Jordán. Stabilní mír nezajistí zdi, rakety ani mezinárodní zásahy, ale vzájemná důvěra sousedů. Ta se sice se těžko buduje, ale také jen tak nezanikne, uzavírají International New York Times. 

Podle Financial Times by bylo dobré, aby Spojené státy americké a Německo zahájily strategický dialog o tom, jak změnit současný svět. Možná by právě německý smysl pro události minulé v propojení s americkým zaměřením na budoucnost byly tím správným základem moudrého partnerství pro další generaci, myslí si Financial Times.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Volby na Ukrajině; zátěžové testy ECB Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.