Výběr ze zahraničního tisku: Verdikt Soudního dvora EU o sociálních dávkách; závěry APEC

Zahraniční denní tisk ze dne 12. listopadu si všímá závěrů summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří APEC. Média se také věnují například rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie o vyplácení sociálních dávek osobám z nečlenských zemí.

Deník The Daily Telegraph píše o rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Ten se usnesl, že členské země mohou odepřít vyplácení sociálních dávek jako je podpora v nezaměstnanosti osobám, které pocházejí z jiné země Evropské unie a nejsou v hostitelském státě ekonomicky aktivní. Rozhodnutí se týká případu, kdy německé  úřady odmítly podporovat přistěhovalkyni z Rumunska, což vzbudilo pozornost i v dalších členských zemích. Belgie například nedávno rozesílala dopisy přistěhovalcům, kteří nepracují a představují pro zemi zátěž. Vláda je v dopise žádala, aby opustili zemi. The Daily Telegraph předpokládá, že britský premiér David Cameron využije soudní precedens k zastavení takzvané příspěvkové turistiky do Británie.

Slovenská Pravda informuje o tom, že polská policie zadržela ve Varšavě více než dvě stě osob, které využily včerejší oslavy Dne nezávislosti k výtržnostem a útokům na policejní jednotky. Podle slovenského deníku se jednalo převážně o ultranacionalisty a fotbalové fanoušky, kteří dělobuchy a dlažebními kostkami zranili více než čtyřicet policistů. Bezpečnostní jednotky použily při zásahu vodní děla a střelbu gumovými projektily do vzduchu. Polsko si včera připomnělo vznik takzvané Druhé polské republiky z roku 1918, kdy se po více než sto letech rozdělení mezi ruské, pruské a rakouskouherské císařství národ znovu sjednotil.

Proč se ceny nemovitostí v Berlíně stále drží mezi dvěma a půl a třemi a půl tisícíci euro za metr čtvereční, zatímco v Paříži nebo Londýně jsou třikrát větší a stále rostou, zjišťuje týdeník The Economist. Hlavním důvodem je podle něj životní styl Němců, kteří si mnohem častěji byty pronajímají než kupují. Ve svém vlastním bytě nebo domě bydlí jen 42 procent Němců. V případě Berlíňanů činí tento podíl podle statistik dokonce jen 15 procent. Na takovém trhu jednoduše nemůže prodejce cenu zvyšovat. Další překážkou růstu cen jsou silné svazy nájemníků, kvůli nimž nemůže majitel snadno zvýšit nájem nebo někoho vystěhovat. Kupovat byt jako investici tedy není tolik přitažlivé jako v jiných hlavních městech. Dalším důvodem, který týdeník The Economist uvádí, mohou být i nízké platy Berlíňanů. Ty jsou v průměru o sedm procent nižší než ve zbytku Německa. Ve městě totiž nesídlí prakticky žádná z nejsilnějších firem kotovaných na burze.

Magazín Foreign Policy si všímá závěrů summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří APEC. Výsledkem jednání je mimo jiné předběžná dohoda Ruska a Číny o dodávkách zemního plynu ze Sibiře do západní Číny od roku 2018. Za třicet let trvání kontraktu by Rusko mohlo vyvézt do Číny až 30 miliard metrů strategické suroviny, o kterou v časech embarga nejeví Evropská unie zájem. Cena dodávek zůstává zatím otevřená, nicméně po podobné dohodě z letošního května se Číně rýsuje v regionu nový partner, který by zemi mohl zásobovat až pětinou potřebného zemního plynu. V partnerství s Ruskem jsou pro Čínu výhodou i pozemní dodávky plynovodem. Ty nejsou vystaveny případným rizikům dopravy po moři, které je stále pod vlivem silného amerického námořnictva, připomíná Foreign Policy.

The Norway Post píše, že říjen byl v Norsku rekordní co do počtu deportovaných přistěhovalců. Úřady jich ze země vykázaly 824. Norské ministerstvo spravedlnosti se snaží dlouhodobě snížit počet imigrantů, kteří se dostali do rozporu s místními zákony a do konce roku chce vyhostit dalších více než dvanáct set lidí. Úředníci poukazují na lepší vybavenost, ale i jednodušší proces vracení přistěhovalců do Afghánistánu nebo Nigérie.  Velká část deportovaných byla v Norsku odsouzena za nějaký trestný čin nebo se po prvním vystěhování nelegálně do země vrátila.

Maďarská asociace obchodních center podle listu The Budapest Times varuje, že návrh na omezení nedělního prodeje připraví zemi o 35 tisíc pracovních mist, sniží obrat obchodníků i jejich daňové odvody. Návrh stran vládní koalice, který se vztahuje na obchody větší než 400 metrů čtverečních zároveň asociace označuje za diskriminační, uvádějí The Budapest Times.

Deník The Copenhagen Post píše, že dánský vrchní soud nevyhověl panelu pro rovnoprávnost mezi pohlavími, ale potěšil většinu kadeřníků. Zrušil totiž rozhodnutí soudu nižší instance, který rozdílné ceny pánského a dámského střihu u kadeřníka označoval za diskriminační. Soud rozhodl, že stříhání mužských a ženských vlasů jsou technicky dvě různé služby, vyžadující jinou náročnost přístupu, což je důvod pro různé ceny. Panel pro rovnoprávnost mezi pohlavími od roku 2012 poukazoval na případ krátkovlasé ženy, která nosila pánský účes a stěžovala si na nepoměr cen, připomíná The Copenhagen Post.

Magazín The Economist se ptá, zda se fotbalistům pod nohy vrátí umělý trávník. V osmdesátých letech nezískal umělý povrch dobrou pověst a britské kluby se plastové trávy zbavovaly kvůli odlišnému chování míče, ale i nepříjemným odřeninám hráčů. Dnes je ovšem k mání ohleduplnější umělý trávník třetí generace, jehož výhodou je i nízká finanční náročnost údržby. Přestože instalace umělé trávy na hřiště vyjde na půl milionu liber, trávník víc vydrží a umožňuje pronajímat stadion častěji - na další sporty nebo třeba rockové koncerty. Když tedy tento týden anglický fotbalový svaz hlasoval o zavedení umělého trávníku v nižších výkonostních třídách, byla to podle The Economist jen předzvěst širších změn.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Verdikt Soudního dvora EU o sociálních dávkách; závěry APEC Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.