Výběr ze zahraničního tisku: Ukrajinská krize; hodnocení sjezdu německé strany Zelených

Řešení ukrajinské krize, hodnocení sjezdu německé strany Zelených či obecné zamyšlení nad celosvětovou populací a Vánocemi, to jsou některá témata dnešního zahraničního tisku.  

Podle deníku Financial Times nastal čas, aby západní země a Ukrajina nabídli Rusku dohodu. Ukrajině se nikdy nebude dařit v situaci, kdy bude mít vedle sebe znepřátelené Rusko, píší Financial Times. Přitom by bylo možné navrhnout takovou dohodu, jejíž přijetí by nesnižovalo prestiž Ruska. Nepřátelská gesta vůči ruskému prezidentovi na summitu skupiny G20 jsou sice hezká, ale k řešení největší bezpečnostní hrozby v Evropě od pádu Sovětského svazu podle Financial Times nepřispěla.

 

Anglicky psaný ruský deník Moscow Times přichází s myšlenkou, že Rusku chybí intelektuálové. Popisuje přitom rozdíl mezi inteligencí a intelektuály. Příslušníci ruské inteligence byli tradičně velmi kritičtí vůči autoritám, ale velice shovívaví k vlastním nedostatkům. Naopak intelektuálové pochybují i o svém vlastním přesvědčení, zatvrzele hledají pravdu, a tím pádem nemají tendence inklinovat k radikalismu, vysvětluje list. A právě takoví lidé podle Moscow Times Rusku chybí, aby se dostalo z historické spirály, kdy se jeden radikální směr často mění na jiný.

 

Slovenská Pravda píše o tom, že životní úroveň slovenských důchodců stále nedosáhla úrovně z roku 1989. Není to vina demokracie ani svobody, jak tvrdí někteří zklamaní důchodci, ale není ani možné před touto realitou zavírat oči, píše deník. Je třeba se zamyslet nad tím, proč tomu tak je, apeluje Pravda.

 

Die Welt sleduje dění na sjezdu německé strany Zelených. Ve čtvrtém desetiletí existence strany podle deníku sjezd ukázal, že už vlastně ani není potřeba. Technika, proti které se zelení vymezovali, přispívá k řešení většího množství problémů, než kolik jich způsobí, vysvětluje deník. Ekologie se nyní stala součástí všeobecného smýšlení a víkendový sjezd německé strany ukázal, že Zeleným docházejí témata, myslí si Die Welt. Handelsblatt k tomu dodává, že se němečtí Zelení na sjezdu jenom utvrzovali ve vyjmenovávání starých známých nepřátel. To může podle deníku sice stranu posílit uvnitř, nikam dál ji to ale neposune.

 

USA Today dnes zdůvodňují, proč by měly Spojené státy zrušit Úřad pro bezpečnost v dopravě založený po jedenáctém září za účelem zvýšení bezpečnosti leteckého provozu. Prvním důvodem je to, že ačkoli pravidla působí velice obřadně, existuje mnoho způsobů, jak bezpečnostní kontroly obejít, uvádí USA Today. Kontroly navíc znepříjemňují cestování letadlem, a mnoho lidí tak raději jede na kratší vzdálenosti autem. To je přitom nebezpečnější, než letět, píše deník. A v neposlední řadě jsou náklady spojené s bezpečností výrazně vyšší, než přínosy zavedených opatření. Peníze by tak mohly daleko lépe posloužit jinde, tvrdí USA Today.

 

Rakouský deník Die Presse se dnes zamýšlí nad rostoucí celosvětovou populací. Na jedné straně se lidstvo bude muset vyrovnat s obrovským nárůstem počtu lidí na planetě, na druhé straně vznikají rozsáhlá území, kde naopak lidí ubývá a kde obyvatelstvo stárne, píše deník. Řešení pro rozvojový svět spočívá podle Die Presse v zajištění přístupu k antikoncepci. Plánované rodičovství nejen zmírní populační explozi v zemích třetího světa, ale má podle deníku dobrý vliv i na lepší vychování a potažmo vzdělání dětí. Je třeba důkladně zanalyzovat situaci nejchudší populace světa, aby bylo možné usměrnit vývoj správným směrem, uzavírá Die Presse.

 

The Guardian se zastává předvánoční nákupní horečky. Ta podle deníku totiž typicky udržuje v chodu kapitalismus. Vánoce jsou iracionální bublina, píše deník. Zvláštní na ní ale je, že je plánovaná – všichni víme, že přijde, a víme také, že skončí.  A zvláštní je i to, že ačkoliv prosincové nákupní šílenství mnoho lidí kritizuje, stejně mu nakonec téměř každý podlehne. Zřejmě přeci jen nějaké kouzlo Vánoc existuje, uzavírá The Guardian.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Ukrajinská krize; hodnocení sjezdu německé strany Zelených Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.