Výběr ze zahraničního tisku: Teroristický útok ve Francii; pochybnosti o výhodách Euroasijské unie

Světová média 8. ledna se zaměřují na úvahy nad teroristickým útokem na redakci francouzského magazínu Charlie Hebdo, při kterém útočníci zabili 12 lidí. Foreign Policy se také věnuje Euroasijské hospodářské unii, kterou prosazuje ruský prezident Vladimir Putin a která podle tohoto magazínu nepřináší její členským zemím předpokládané výhody kvůli oslabení rublu.

Na pařížském Náměstí republiky včera večer demonstrovaly tisíce Francouzů svou solidaritu s novináři a policisty, které včera zavraždili islámští fanatici v redakci satirického časopisu kvůli karikaturám proroka Mohameda. Podobné shromáždění zaznamenal deník Daily Telegraph také v Londýně, kde lidé skandovali, že se islámistů nebojí. Francouzská policie mezitím identifikovala tři pravděpodobné útočníky, kteří se hlásí k jemenské Al-Kajdě. Jeden z nich se však podle agentury Reuters dnes ráno v severovýchodní Francii přihlásil na policii, když svoje jméno našel na sociálních sítích. Tvrdí, že je nevinný a že se v době útoku zdržoval ve škole. Po dalších dvou teroristech - bratrech alžírského původu je vyhlášeno celostátní pátrání, při kterém bylo v Paříži a Remeši provedeno několik policejních zátahů. Jeden z třicátníků už byl dříve odsouzen za nábor džihádistů do Iráku. Francouzský deník L'Humanité připomíná, že redakce časopisu byla hlídaná policií od roku 2011, kdy byl proti ní veden žhářský útok.

Od prvního dubna se budou moci představitelé Palestiny účastnit jednání Mezinárodního tribunálu OSN v Haagu, oznámil generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki Mun. Předpokládá se, že Palestinci podají na Izrael žalobu nebo žaloby za válečné zločiny, píše deník The Times.

Euroasijská hospodářská unie, kterou prvního ledna otevřel ruský prezident Vladimir Putin jako protiváhu Evropské unie, je spíš známkou jeho úpadku než rozmachu, tvrdí magazín Foreign Policy. Svazek Ruska, Běloruska, Arménie, Kazachstánu a Kyrgyzstánu vytváří trh se sto osmdesáti miliony obyvatel, ale už minulá bezcelní zóna většiny těchto zemí ekonomický zisk nepřinesla. Oslabení rublu naopak ukázalo, že exporty Kazachstánu do Ruska se prodražily a levnějšímu ruskému zboží se v okolních zemích špatně konkurovalo. S propadem rublu a slábnoucí ruskou ekonomikou zajímá Euroasijská unie stále míň a míň lidí, tvrdí magazín.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal podle deníku The Moscow Times dekret, který umožňuje cizím státním příslušníkům vstup do ruské armády. Muži od osmnácti do třiceti let, kteří umí rusky a nemají záznam v trestním rejstříku, se budou také moci hlásit do jednotek ministerstva vnitra nebo k ruským hasičům. Předpokládá se, že náboru využijí zejména obyvatelé bývalých sovětských republik v Asii, kteří si v ruských ozbrojených silách vydělají víc než jako námezdní dělníci. Budou moci sloužit v Rusku, ale i na základnách v zahraničí, tedy například v Arménii, Tádžikistánu, ale i v Jižní Osetii nebo Moldavsku.

Dánský deník Copenhagen Post píše, že mladí Dánové stále častěji ubližují sami sobě. Podle studie výskytu sebevražd se v letech 2001 až 2011 nějakým způsobem sebepoškodila více než pětina mladých lidí ve věku od patnácti do devatenácti let. Evropský průměr je přitom asi čtyřikrát nižší. Statistika, kterou deník uvádí, ukazuje na psychologické problémy mladých Dánů, se kterými jim mnozí učitelé ani psychologové nejsou připraveni pomoci. Vysokou úroveň sebepoškozování dává deník do souvislosti mimo jiné s vysokou rozvodovostí v zemi a s nástupem sociálních médií.

Počet adopcí zahraničních dětí v Belgii výrazně klesá. Zatímco v roce 2010 přijali adoptivní rodiče téměř 400 zahraničních dětí, v roce 2013 jich bylo jen 213 – tedy skoro polovina. Deník Flander News to vysvětluje tím, že v zahraničních zemích stoupla životní úroveň, čímž klesl počet dětí k adopci. 

 

Švédský deník Local monitoruje žebrající komunitu rumunských přistěhovalců do Švédska a upozorňuje, že v loňském roce se kromě tradičního StockholmuGöteborgu a Malmö začali Rumuni v karavanech stěhovat i do nejseverněji položeného města Umeå, kde v teplotách okolo minus deseteti stupňů celsia bydlí na parkovišti u lesa. Do města se sto osmnácti tisíci obyvatel dorazilo zhruba sedmdesát Rumunů. Ti, kteří s reportérkou mluvili, se chlubí, že od místních lidí dostanou na ulici denně sto až dvě stě korun. Se vstupem Rumunska do Evropské unie nepotřebují k cestě na sever jako obyvatelé unie víza ani pracovní povolení.

Americký deník Washington Post upozorňuje na nezvyklou reakci britské královské rodiny, jejíž člen princ Andrew, vévoda z Yorku, byl minulý týden obviněn z pohlavního styku se sedmnáctiletou dívkou. Mladší bratr prince Charlese se přátelil s obviněným finančníkem, v jehož americkém soudním procesu poškozená uvedla, že měla v Londýně, New Yorku a v Karibiku styk také s dědicem trůnu, ještě než jí bylo osmnáct. Buckinghamský palác nejenže obvinění neignoroval, ale v podstatě šel do protiútoku, když média varoval před žalobou. Ke kauze se netypicky osobně vyjádřila i bývalá Andrewova  manželka Sarah Fergusonová.

 

Výběr ze zahraničního tisku: Teroristický útok ve Francii; pochybnosti o výhodách Euroasijské unie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.