Výběr ze zahraničního tisku: Strategie centrálních bank; přistěhovalectví v Evropě

Dnešní zahraniční tisk komentuje napětí mezi Berlínem a Londýnem způsobené snahou Velké Británie omezit přistěhovalectví v rámci Evropské unie. Píše se i o eutanázii, strategiích centrálních bank či významu vlastního navigačního systému pro Evropu.

Deník Die Welt dnes píše o německém varování, že by Velká Británie skutečně mohla opustit Evropskou unii, pokud se pokusí omezit příliv přistěhovalců do země. Podle listu si je ale potřeba uvědomit, že jejím odchodem by Německo ztratilo důležitého partnera. Zároveň jsou viditelné také snahy Londýna situaci uklidnit a zmírnit původní záměr, uvádí Die Welt a dodává, že je zřejmé, že britskému premiérovi jde o hlasy euroskeptických voličů. Existují však i vyhlídky na vyřešení sporu, a to pokud Evropská unie na stížnosti zareaguje a najde metody, jak omezit přistěhovalectví za stávajících či mírně upravených podmínek fungování Unie, píše Die Welt.

Podle britského The Guardianu spor Německa s Velkou Británií odhaluje dvě slabiny britského premiéra. První je akutní nedostatek času daný neúprosně se blížícími volbami. Druhou je jeho dlouhodobá neschopnost odhadnout zahraniční partnery, píše deník. Až doposud měli totiž Britové za to, že Německo udělá všechno pro to, aby jejich země z Unie neodešla. Teď se ale zdá, že i německá podpora má své meze, uvádí list. Hrozí ale, že vyhlídky na odchod z Unie by mohla britská veřejnost začít vnímat jako samozřejmou realitu ještě před volbami. A tak je třeba rychle sebrat všechny proevropské argumenty, dokud je čas, varuje The Guardian. 

I slovenská Pravda si dnes všímá roztržky mezi Berlínem a Londýnem týkající se snah Davida Camerona omezit příliv přistěhovalců. Deník se domnívá, že nejde o spor dvou evropských center, ale že se problém týká Evropy jako celku. Připomíná zároveň, že země na východě Evropské unie často vnímají princip volného pohybu osob jen jako možnost jejich občanů pracovat na západě, ale zapomínají, že i jejich zemi by mohli zaplavit přistěhovalci dále z východu. Unie bez volného pohybu osob by sloužila spíše jen institucím a firmám, než občanům, domnívá se deník. Nad pravidly by se tak měly zamyslet všechny členské státy, uzavírá Pravda.

The Washington Post se věnuje dobrovolnému rozhodnutí mladé Američanky s nádorem na mozku pro eutanázii. Dívka se kvůli této možnosti přestěhovala do Oregonu, kde zákony povolují dobrovolnou smrt s lékařskou pomocí. Prvního listopadu, jak si předem naplánovala, si vzala léky předepsané lékaři a za přítomnosti svých nejbližších příbuzných zemřela. Deník chválí uvážlivý přístup k tak závažnému rozhodnutí, i to, že se žena zároveň rozhodla podpořit společenskou debatu na toto téma. S lékařskými pokroky se člověk bude čím dál tím více blížit nesmrtelnosti. Problém dobrovolného odchodu z tohoto světa s tím neodvratně souvisí a je nutné se nad ním zamyslet, uzavírá The Washington Post. 

International New York Times se zamýšlejí nad tím, proč by se vlády v dobách ekonomických problémů neměly ptát na radu úspěšných obchodníků. Důvodem je podle deníku to, že ani ta nejmenší národní ekonomika nefunguje stejně jako firma. Na rozdíl od firem musí zohlednit mnoho detailů, které pro komerční sféru nejsou podstatné. International New York Times tak chválí nejnovější snahy japonské centrální banky ukončit deflaci, které banka podniká navzdory nesouhlasu obchodníků.

Rakouský Kurrier dnes vyzdvihuje význam evropského družicového navigačního systému Galileo. Podle deníku je nutným předpokladem pro to, aby Evropa nebyla závislá na cizích zdrojích a udržela krok se strategicky významným vývojem technických znalostí. Měla by tedy udělat všechno pro úspěšné dokončení systému do nově stanoveného termínu, tedy do roku 2020, apeluje rakouský list. Ve stejném roce chce vlastní družicový navigační systém dokončit i Čína, upozorňuje Kurrier.

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Strategie centrálních bank; přistěhovalectví v Evropě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.