Výběr ze zahraničního tisku: Spekulace o vystoupení Řecka z eurozóny; Příliv uprchlíků do Evropy

Světová média 5. ledna píší o spekulacích spojených s možným vystoupením Řecka z eurozóny, problematikou přílivu uprchlíků do Evropy. Média také předpovídají, co se stane příští rok. 

Süddeutsche Zeitung komentují spekulace o možném vystoupení Řecka z eurozóny. Podle deníku je panika kolem budoucího vývoje v zemi přehnaná. Zatím není jisté, zda opoziční hnutí Syriza ve volbách vůbec uspěje nebo zda po případném úspěchu dodrží předvolební sliby. I kdyby se tak stalo, ohroženy nejsou podle Süddeutsche Zeitung ani finanční trhy, ani eurozóna. Pro budoucnost eura je totiž podle listu rozhodující hlavně situace v Itálii a Francii. Právě tyto dvě země musí zahájit ozdravování veřejných rozpočtů, aby měla expanzivní měnová politika Evropské centrální banky nějaký smysl, uzavírají Süddeutsche Zeitung.

Nad dopady případného vystoupení Řecka z eurozóny se zamýšlí i další německý deník Die Welt. Z ekonomického hlediska by takový krok mohl být únosný, nicméně politické následky by byly dramatické, píše. Pokud by Evropa vzdala veškeré snahy o reformy, znamenalo by to nový kurs politiky. A lze jen těžko předvídat, co by s sebou tento obrat přinesl pro stabilitu společné měny, upozorňuje Die Welt

Rakouský Der Standardapeluje na politiky, aby reagovali na vzestup protiislámského hnutí Pegida. Podle deníku nestačí hnutí pouze odsoudit, je třeba věnovat pozornost pravým důvodům jeho vzniku. V zemích jako je Německo či Rakousko přistěhovalci výrazně přispívají k fungování celého systému, vysvětluje deník. Politici by tak neměli ignorovat strach voličů z neznámého a měli by se ho snažit zahnat fakty, domnívá se Der Standard.

Financial Times se zamýšlejí nad tím, co přinese nadcházející rok. Spojené státy americké by si podle deníku měly začít užívat návrat k normálnímu stavu, dokud pozitivní vývoj potrvá, zatímco Evropa bude stále marně čekat na obrat k lepšímu. Pro Spojené státy bude rok 2015 nejlepší za posledních deset let, ovšem nůžky mezi bohatými a ostatními jsou natolik rozevřené, že to pocítí jen pár vyvolených, míní Financial Times

Rovněž The Washington Post předpovídá americké ekonomice převážně pozitivní vývoj. Zotavování z velké krize je pomalejší a bolestnější než kdy dřív, ale deník se domnívá, že tendence jsou pozitivní a Spojené státy jsou na lepší cestě než Evropa a Japonsko. Zároveň ale varuje, že právě situace v těchto dvou regionech by mohla negativně ovlivnit celosvětovou ekonomiku. Další riziko pro americké hospodářství představuje podle deníku politika centrálního bankovního systému. Posledních šest let nepřineslo žádný dramatický propad, a nabízí se tak otázka, zda to již stačí k návratu optimismu, ptá se The Washington Post.

The Guardian se domnívá, že volby, které Velkou Británii letos čekají, vyhraje ten, komu se podaří najít odpověď na otázku, co je Británie a jaké je její místo v Evropě. Pro většinu voličů budou sice daleko důležitější otázky veřejných rozpočtů, přistěhovalectví a podobně, ale právě definice britské identity volby rozhodne, myslí si The Guardian.

Frankfurter Allgemeine se pozastavují nad vyjednáváním o dohodě TTIP o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Pokud chce Evropská unie odstraňovat překážky obchodu, měla by postupovat konzistentně, píše deník. Když na jedné straně požaduje označování geneticky upravovaných potravin a zákaz dezinfikování kuřecího masa chlórem, měla by zároveň ustoupit z požadavků na to, že tyrolský špek a goudu nelze dovážet z Ameriky. Jednou nastavené principy by měly platit pro obě strany a ochrana spotřebitelů není totéž jako ochrana vybraných producentů, míní Frankfurter Allgemeine.

Výběr ze zahraničního tisku: Spekulace o vystoupení Řecka z eurozóny; Příliv uprchlíků do Evropy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.