Výběr ze zahraničního tisku: Soud a nepokoje ve Fergusonu; jednání o íránském jaderném programu

Většina zahraničních deníků dnes komentuje rozhodnutí neobvinit policistu, který v létě v americkém Fergusonu zastřelil černošského mladíka. Zahraniční tisk si všímá také prodloužení lhůty pro vyjednávání o jaderných otázkách s Iránem nebo snah o větší regulaci bankovního sektoru.

The Washington Post komentuje rozhodnutí, podle kterého nebude obviněn policista, který začátkem srpna zastřelil v americkém Fergusonu černošského chlapce. Policejní zásah tehdy otevřel otázky kolem postupu vůči černošskému obyvatelstvu a rozpoutal vlnu nepokojů. Podle deníku je ale hlavním problémem Fergusonu krize politického zastoupení a důvěry ve vedení města. Afroameričané se zde nemohou obrátit na své politiky, protože jejich zájmy oficiálně nikdo nehájí, míní The Washington Post.

 

USA Today se ve svém úvodníku rozhodnutí neobvinit policistu z Fergusonu  zastává. Podle deníku od začátku existovaly dvě verze události – podle jedné policista na mladíka zaútočil prakticky bezdůvodně, podle druhé v obavě o vlastní život. Porota si na rozdíl od veřejnosti vyslechla mnoho svědectví a alespoň prozatím by lidé měli věřit tomu, že odvedla svoji práci dobře, píše USA Today.

 

Rakouský deník Die Presse se pozastavuje nad neurčitým výsledkem jednání s Iránem o jaderných otázkách. Deník píše, že je samozřejmě lepší dohodnout se alespoň na něčem, než aby jednání skončila naprostým neúspěchem. Po jedenácti letech příprav se ale čekal větší úspěch, než pouhé prodloužení lhůty k jednání, dodává Die Presse. Historický průlom se tedy opět nekoná, přitom právě nyní se šance na dohodu zdály být vyšší než v minulosti. Je tedy skutečně otázkou, co si vyjednavači od prodloužení lhůty slibují, ptá se Die Presse.

The Telegraph je toho názoru, že si diplomaté více času pro jednání zaslouží. Problémy na domácích politických scénách jednotlivých zemí se ale za sedm měsíců, o které byla lhůta prodloužena, patrně pouze zhorší, píše list. Přesto je lepší lhůtu prodloužit, než zahájit spirálu západních sankcí a iránského nukleárního zbrojení, domnívá se The Telegraph. Diplomaté ale musí čas navíc využít k tomu, aby dohodu uzavřeli co nejdříve, pokračuje. Čekat až do úplného vypršení lhůty už by bylo riskantní, uzavírá The Telegraph.

 

Financial Times se zamýšlejí nad tím, zda je rozumné nutit banky držet větší množství kapitálu. Takový požadavek podle deníku reálně nepřispívá k tomu, aby byly finanční ústavy takzvaně bezpečné. Regulační snahy totiž zcela opomíjejí firemní kulturu uvnitř bank, která je při zvládání krizí klíčová, uvádí Financial Times. Je například důležité, aby spolu jednotlivá oddělení v rámci banky komunikovala. Firemní kulturu je těžké zachytit objektivními kritérii, přesto by se o to regulátoři měli pokusit, argumentuje deník. Dále by měli po bankách chtít, aby provázaly platy manažerů alespoň do určité míry s rizikem, a žádat, aby banky zveřejnily vlastní hodnocení rizik, která podstupují, vysvětlují Financial Times.

 

Izraelský Haaretz kritizuje přípravy zákona, který by měl ukotvit Izrael jako stát Židů. Namísto debaty se otázka kolem kontroverzního zákona začala omezovat už jen na to, zda vláda po hlasování padne, píše deník. Izrael se tak stává rukojmím ministrů a jejich stran, politické ambice jsou důležitější než demokratické principy, obává se Haaretz.

 

Španělský deník El Pais informuje o výsledcích studie společnosti poskytující telekomunikační služby, podle které šest z deseti mladých Španělů hodlá hledat práci v zahraničí. Španělé mají mezi šesti zkoumanými evropskými zeměmi nejvíce pesimistický pohled na svou budoucnost. Překvapující ovšem podle deníku je, že mladí Španělé přitom mají se životem v zahraničí velmi malou zkušenost. Pozitivním výsledkem studie je snad pouze to, že mladí lidé mají značnou chuť podnikat, uzavírá El Pais.

 

Britský The Guardian se pozastavuje nad nedávným oznámením o rozšíření pilotního programu, který má motivovat matky ke kojení. Kojící matky dostanou kupony na nákup zboží. Deník ale upozorňuje, že program je zaměřen jen na pracující matky s nízkými příjmy. Jeho riziko spočívá v tom, že může ženy přimět ke kojení, ačkoli je to v jejich životní situaci nesnadné, varuje list. Vědecké závěry přitom naznačují, že kojené děti jsou na tom lépe spíše proto, že se s větší pravděpodobností  narodily rodičům z vyšších tříd, než proto, že jsou kojené, upozorňuje The Guardian.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Soud a nepokoje ve Fergusonu; jednání o íránském jaderném programu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.