Výběr ze zahraničního tisku: Ruské bombardéry nad Karibikem; protesty zdravotníků v USA

Obnovení letů ruských bombardérů nad Karibikem a Mexickým zálivem, protesty amerických zdravotních sester nebo fotbalový šampionát v Kataru. To jsou témata, kterým se 13. listopadu věnují zahraniční média.

Zatímco Spojené státy varovaly Rusko před vojenským zásobováním konfliktu na východní Ukrajině, Rusko včera oznámilo, že obnoví lety svých bombardérů v Karibské oblasti a Mexickém zálivu, píše deník USA Today. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že strategické letouny schopné nést jaderné zbraně budou zároveň absolvovat přelety podél ruské hranice a v oblasti Severního ledového oceánu. Američtí experti upozorňují, že v zóně Mexického zálivu se sovětské bombardéry nepohybovaly ani za studené války.

Agentura Reuters informuje o protestech desítek tisíc zdravotních sester ve Spojených státech. Zdravotníci protestují kvůli nedostatečné ochraně proti nakažení infekčními onemocněním jako je ebola. Zástupci odborů v Kalifornii jednají s devadesáti nemocnicemi a klinikami a nejméně devatenáct tisíc zaměstnanců vstoupilo do dvoudenní stávky. Demonstranti požadují lepší dýchací přístroje a ochranné obleky, které by chránily před nákazou celý povrch těla. Americké centrum pro ochranu proti nakažlivým nemocem už oznámilo nákup ochranných pomůcek za dva miliony a sedm set tisíc dolarů, podle pracovníků ve zdravotnictví to však nestačí.

Deník The Daily Telegraph píše, že Světová fotbalová federace FIFA nebude měnit své rozhodnutí o pořádání fotbalového šampionátu v roce 2022 v Kataru. A to i přesto, že vyšetřování údajné korupce při rozhodování o přidělení pořadatelství ukázalo na vážná pochybení. List před oficiálním zveřejněním vyšetřovací zprávy naznačuje, že dokument zřejmě ukáže i na jednotlivce, kteří by měli být předmětem disciplinárního řízení. Deník připomíná všeobecné překvapení, které zavládlo poté, co bylo pořadatelství uděleno zemi v Perském zálivu, kde teploty dosahují padesáti stupňů Celsia. Zároveň poukazuje na nestandardní postup, který provázel i rozhodování o šampionátu v Rusku v roce 2018.

Izraelský deník The Jerusalem Post referuje o pokračujících protestech ve východním Jeruzalémě. Obyvatelé čtvrti Isavíja tam ostře protestují proti betonovým zátarasům, které jim vážně komplikují cestu do práce a doprovázení dětí do škol. Na včerejší demonstraci si stěžovali na přehnaně ozbrojené jednotky izraelské stráže a uplatňování kolektivního trestu.

Zatímco pozorovatelé hodnotí předběžnou dohodu Číny a Spojených států o omezení emisí skleníkových plynů většinou optimisticky, deník The Guardian upozorňuje na odpor posílených Republikánů v obou komorách amerického Kongresu. Ti se už nechali slyšet, že Obamův plán je nerealistickým a nezodpovědným pokusem, který v Americe zvýší ceny energií a nezaměstnanost. Dopady dohody bude podle republikánů beztak muset řešit nástupce současného prezidenta. Podle včera zveřejněné dohody se Čína vůbec poprvé zavázala snížit do roku 2030 svou produkci uhlíkových emisí a do stejného roku zvýšit na pětinu podíl ekologičtějších zdrojů energie jako jsou větrné a solární elektrárny. Spojené státy na druhou stranu slíbily dvojnásobně urychlit snižování emisí do roku 2025. Týdeník The Economist k tématu poznamenává, že USA na sebe touto dohodou berou nepoměrně větší závazky než Čína.

Vojenští experti někdejšího Sovětského svazu v minulosti školili jednotky od Vietnamu po Kubu hlavně na základě zadání vlády, teď by stejnou práci měli dělat primárně pro peníze, píše deník The Moscow Times. List si všímá, že dolní komora ruského parlamentu bude jednat o vzniku soukromých vojenských a bezpečnostních agentur, jak před dvěma lety navrhl prezident Vladimir Putin. Ruští profesionálové s dlouhou bojovou tradicí se tak chtějí podílet na světovém trhu, jehož objem se ročně odhaduje na 350 miliard dolarů. Návrh zákona upozorňuje na alternativní řešení konfliktů mimo území Ruska, což podle The Moscow Times zároveň rezonuje se současným konfliktem na Ukrajině.

Organizace zemí vyvážejích ropu OPEC se má tento měsíc znovu sejít ve Vídni. Server časopisu Foreign Policy v této souvislosti upozorňuje na nejasnosti týkající se libyjské produkce. Země sužovaná občanskou válkou od roku 2011 má momentálně několik různých ministrů těžby a publikuje zcela odlišná čísla týkajících se množství vytěžené suroviny. Zatímco jedny zdroje mluví o tom, že se v zemi v říjnu vytěžilo osm set tisíc barelů ropy denně, jiné uvádějí objem o třetinu nižší. Lybie se má ujmout předsednictví v kartelu OPEC, a tak by podle pozorovatelů měla navenek vystupovat jednotným hlasem.

Vesmírná sonda Rosetta, která asi půl miliardy kilometrů od planety Země obíhá okolo komety 67P - Čurjumov-Gerasimenko, úspěšně vyslala modul Philae, který na kometě přistál. Většina médií připomíná, že počin desetiletého projektu Evropské vesmírné agentury ESA nemá v dobývání vesmíru obdoby. Přistání modulu provázely problémy s kotvícím systémem, který měl modul upevnit k povrchu komety. se zcela nevysunuly. Podle slovenského deníku Sme oznámí ESA podrobnosti o případném dalším plánu na upevnění modulu během dnešního dne.

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Ruské bombardéry nad Karibikem; protesty zdravotníků v USA Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.