Výběr ze zahraničního tisku: Írán bojuje po boku Británie proti Islámu; skupina německých mladíků bojujících za Islámský stát

Světová média píší 3. prosince o Íránu, který bojuje proti jednotkám Islámskému státu po boku svého někdejšího nepřítele - Velké Británie. Píší také o mladých Němcích, kteří odjeli do Sýrie bojovat za Islámský stát nebo o změně strategie ruské zbrojařské firmy.

Agentura Reuters zaznamenala analýzu, podle které v posledních dvou letech počítačoví hackeři z Íránu systematicky útočili na servery světových leteckých dopravců i energetických a telekomunikačních firem, a to způsobem, který ve svém důsledku mohl ohrozit lidské životy. Analýzu vypracovala americká společnost, která se věnuje ochraně internetových dat.

Britský deník Daily Telegraph dnes píše také o Íránu. Podle listu existuje první důkaz toho, že vojenské letectvo Íránu bojuje proti jednotkám Islámskému státu po boku svých někdejších nepřátel. Na záznamu arabské televize Al Džazíra z nedělního bombardování džihádistických pozic ve městě Sádíja severovýchodně od Bagdádu je vidět íránský bombardér značky Phantom, který zjevně operuje spolu se spojeneckými jednotkami britského královského letectva a americké armády. Deník poznamenává, že Teherán tedy vlastně pomáhá bývalému malému a velkému satanovi, jak íránští duchovní před dvaceti lety Velké Británii a  Spojeným státům přezdívali. Írán sice není oficiálním členem protidžihádistické koalice, mluvčí americké armády však jeho vojenskou účast na spojeneckých náletech potvrdil.

Týdeník Der Spiegel popisuje důvody, které nejspíše vedly 500 mladých Němců k tomu, aby odjeli do Sýrie bojovat za Islámský stát. Většina z nich neumí arabsky, nerozumí koránu nebo ho dokonce nikdy nečetli. Nenásledují náboženské přesvědčení, ale svoje kamarády, imámy a verbíře. Říkají, že se chtějí se stát hrdiny a ochránci bratrů a sester, které syrský prezident Bašár Asad ohrožuje chemickými zbraněmi. Někteří z nich jsou podle týdeníku lidé, kterým se nepodařilo vyniknout na předměstích Hamburku nebo Berlína, a tak hledají svoje místo ve společnosti jinde. Der Spiegel také otiskuje rozhovor s muslimským zápasníkem ultimátních sportů, který mladým mužům odchod z Německa do války rozmlouvá. Vysvětluje jim, že nikdy nespali v zimě bez topení, že neumí žít bez elektřiny a vodovodního kohoutku a že útočná puška AK-47 Kalašnikov není taková, jakou ji znají z počítačových her.

O zbrani AK-47 Kalašnikov píší shodou okolností i dnešní The Moscow Times. Ruská zbrojařská firma, která tuto útočnou pušku vyrábí, mění podle deníku obchodní strategii poté, co se jí uzavřely klíčové americké a evropské trhy kvůli embargu. Firma se podle The Moscow Times chce přeorientovat na klientelu v Jižní Americe, Africe a jihovýchodní Asii a proto představila nové řady produktů. Vojenskou značku Kalašnikov doplní řada Bajkal, která bude určená lovcům myslivcům. Řadu Izmaš pak budou tvořit sportovní zbraně. Výrobce doufá, že zvýší roční produkci na 300 tisíc kusů zbraní a do roku 2020 zaujme na světovém trhu první místo.

Slovenský deník Pravda píše, že Severoatlantická aliance na svém včerejším zasedání v Bruselu potvrdila vznik nové nebojové mise ISAF v Afghánistánu. Ministři zahraničí členských států NATO potvrdili, že mise se má účastnit asi dvanáct tisíc vojáků, kteří budou cvičit afghánskou armádu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg připomněl, že i když útoků teroristů v Afghánistánu přibývá, země už není pokládána za centrum mezinárodního terorismu. Pravda na závěr poznamenává, že původní mise ISAF vznikla v roce 2001 a spolupracovalo na ní více než padesát zemí. V jejím průběhu zahynulo přes tři tisíce zahraničních vojáků.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu vysvětlil, proč rozpouští současnou koaliční vládu a vypisuje předčasné volby, které se mohou konat už v březnu příštího roku. Z kabinetu podle deníku The Guardian vyloučil dva ministry – financí a spravedlnosti -, protože mu podle jeho slov neumožňovali vládnout – tedy zajišťovat bezpečnost, prosperitu a snižovat životní náklady pro občany Izraele. Netanjahu nechtěl tolerovat podobnou opozici uvnitř koaliční vlády, uvádí deník The Guardian.

Když už se zdálo, že francouzská politika nemůže klesnout níž, hlásí se o návrat na politickou scénu bývalý prezident Nikolas Sarkozy, začíná svůj komentář týdeník Spectator. Týdeník před víkendovou konferencí Sarkozyho domovské strany Svaz pro lidové hnutí, která by měla vybrat předsedu a naznačit možné kandidáty pro prezidentské volby, líčí bezradnost francouzské politiky. Francouzský exprezident, který je podezřelý v šesti korupčních případech, chce oslovit pravicové a katolické voliče a slibuje zrušit socialistické zákony o homosexuálních sňatcích. Těžko však lze podle britského týdeníku odhadnout, jestli se v dubnu 2017 Sarkozy vrátí do Elysejského paláce, nebo půjde za mříže. Z nejistoty na francouzské politické scéně prý nejvíc těží nacionalistická politička Marine Le Penová a radikálové z její Národní fronty.

Světoznámý britský astrofyzik Stephen Hawking varuje před vytvořením umělé inteligence, která by mohla znamenat konec lidské civilizace. Deník The Guardian píše, že ochrnutý vědec se domnívá, že technologie si postupně dokáže vytvořit vlastní vědomí a vývojově předstihne lidi, protože se rozvíjí rychleji než biologické organismy včetně člověka. Umělá inteligence by v budoucnu mohla ukončit lidskou existenci, tvrdí britský kosmolog, který s okolím komunikuje prostřednictvím nového softwaru mnohem rychleji a bude tak moci znovu přednášet a psát.

Výběr ze zahraničního tisku: Írán bojuje po boku Británie proti Islámu; skupina německých mladíků bojujících za Islámský stát Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.