Výběr ze zahraničního tisku: Reformy imigračního systému v USA; společenská krize v Mexiku

Zahraniční média ze dne 21. listopadu si všímají reforem imigračního systému v USA nebo společenské krizi v Mexiku, kterou způsobilo zavraždění třiačtyřiceti studentů. Tisk se věnuje také ztrátě, kterou utrpěla rakouská banka Reiffeisen ve třetím čtvrtletí a zatykači na australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.

Americký tisk dnes reflektuje včerejší čtvrthodinový televizní projev prezidenta Baracka Obamy, kterým hlava státu zbavuje miliony ilegálních přistěhovalců na území Spojených států obav z případné deportace. Deník USA Today například pobouřilo, že prezident v prohlášení často citoval svého předchůdce George Bushe mladšího, agentura Reuters ale upozorňuje, že se jedná o nejzásadnější prezidentův krok. Opatření jsou podle agentury v Obamových pravomocích a pomohou vyřešit patovou situaci v rámci imigrační debaty uvnitř Kongresu. V USA žije podle odhadů 11 milionů nelegálních přistěhovalců a prezidentova iniciativa zabrání vyhoštění čtyř milionů a čtyř set tisíc lidí. Půjde zejména o osoby, které v zemi žijí na základě trvalého povolení k pobytu, například o rodiče amerických občanů upřesňuje agentura Reuters. Americký prezident Obama, který projevem rozpoutal nový spor s Republikánskou stranou, upozornil, že se nejedná o amnestii. Amnestií je podle něj spíše současný stav, kdy miliony lidí neplatí v zemi daně a nedodržují zákonná pravidla.

 

Německý týdeník Der Spiegel přináší reportáž o společenské krizi v Mexiku, kterou způsobil nedávný skandál se zavražděním třiačtyřiceti studentů ve městě Iguala. Tamní policie chtěla studentům zabránit v demonstraci proti chování starosty a jeho manželky. Když se jí to nepovedlo, poslala na tři autobusy budoucích pedagogů nájemné zabijáky z drogového kartelu, který se živí pašováním kokainu do Spojených států. Členové gangu studenty zřejmě popravili a jejich těla spálili. Za jeden z nejslabších článků selhávající mexické státní správy označuje týdeník Der Spiegel právě policisty, kteří sice mají stálé, ale špatně placené zaměstnání. Nevydělají si údajně ani na auto nebo mobilní telefon a jejich náklonnost k úplatnosti od drogových gengů je podle německého týdeníku zjevná.

 

Podle deníku The Guardian Británie oficiálně žádá uzavření ruských webových stránek, na kterých hackeři zveřejňují záběry z britských bezpečnostních kamer. Na internetu tak mohla veřejnost v přímém přenosu sledovat například záběry z jedné leicesterské kanceláře, z dětské ložnice v Birminghamu nebo monitorovat tréninky z tělocvičny v Manchesteru. Ministerstvo informací zároveň varuje britské uživatele kamerových systémů s online přenosem dat, před jejich nedostatečným zabezpečením.

 

Podle deníku The Financial Times utrpěla rakouská banka Reiffeisen ve třetím čtvrtletí vážné finanční ztráty kvůli operacím na Ukrajině a v Maďarsku. Bankovní ústav musel kvůli nepokojům ve východoukrajinském Doněcku a Luhansku uzavřít padesát až osmdesát poboček – čistou ztrátu v daném období banka vyčíslila na 105 milonů eur. Ještě zásadnější odpisy znamenal ovšem vývoj v Maďarsku, kde banka přišla o 200 milionů eur. Důvodem byly zejména zákony přiznávající kompenzace domácnostem, které si v minulých letech vzaly hypotéku v cizí měně, ale po finanční krizi nemohly dluhy splácet.

 

Švédský server The Local píše, že Stockholmský soud potvrdil zatykač na australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který je ve Švédsku podezříván z toho, že se roku 2010 dopustil sexuálního zneužití dvou žen. Obhájce internetového aktivisty, jehož server WikiLeaks pravidelně zveřejňuje utajované materiály nejrůznějších úřadů, švédskému serveru The Local oznámil, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu.

 

Deník Corriere dela Sera píše, že kasační soud v Itálii anuloval verdikt takzvaného soudu století v Turíně, kterým byli v roce 2013 bývalí výrobci cementu z firmy Eternit odsouzeni k osmnácti letům vězení za trvalé zamoření prostředí rakovinotvorným azbestem. Tehdejší žaloba je vinila ze smrti více než dvou tisíc lidí, nejvyšší správní soud ale nyní prohlásil trestný čin za promlčený. Přestože novým rozsudkem ztrácejí podle italského deníku Corriere dela Sera poškození nárok na odškodnění, žalobci se nevzdávají a chtějí proces obnovit na základě podezřením na úmyslné zabití zaměstnanců několika italských továren, kde se škodlivý cement několik desetiletí vyráběl.

 

Desítky tisíc obyvatel Krymu mají deset měsíců po obsazení poloostrova Rusy vážné potíže s přístupem ke svým úsporám, konstatuje agentura Reuters v analýze, ktrerá popisuje bankovní i komunikační chaos na Krymu. Rusové donutili ukrajinské banky zavřít a zrušili na Krymu ukrajinskou měnu. Většina bankomatů ale nepřijímá ruské kreditní karty a se zahraničními kartami se na Krymu nakupovat nedá. Telefonovat není podle Reuters možné ani cizími mobily, protože nemají na Krymu signál. I kdyby prý signál měly, spoustě místních lidí se nebude možné dovolat, protože ukrajinští mobilní operátoři jim přestali poskytovat služby služby lidé si teprve pořizují nová čísla u jiných firem. Ukrajinské banky přišly o miliony dolarů na půjčkách i v hotovosti, ale paradoxně jsou z chaosu obviňovány právě ony, což agentura označuje za další vítězství Putinovy propagandy.

 

Zdroj: zahraniční média 

Výběr ze zahraničního tisku: Reformy imigračního systému v USA; společenská krize v Mexiku Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.