Výběr ze zahraničního tisku: Referendum o nezávislosti Katalánska; pozice Číny ve světě

Zahraniční deníky se dnes věnují výsledkům neoficiálního referenda o nezávislosti Katalánska na Španělsku. Další píší například o pozici Číny ve světě, přistěhovalectví či diskriminaci.  

Slovenská Pravda se zamýšlí nad víkendovým referendem o nezávislosti Katalánska. Jeho výsledek nelze ignorovat, píše deník. Udržet Katalánsko v rámci Španělska je podle něj možné, i když za cenu ústupků. Ty jsou v současné chvíli ochotni udělat pouze socialisté, pokračuje Pravda. A není vyloučeno, že se jich Katalánci dočkají, protože obliba vládnoucích lidovců klesá, uzavírá Pravda.

Německý deník Die Welt chválí nadšení Katalánců zorganizovat referendum o nezávislosti navzdory tomu, že ho nikdo neuzná. Osmdesát procent hlasujících se vyslovilo pro nezávislost regionu na Španělsku, ale voleb se zúčastnila méně než polovina oprávněných voličů , podotýká deník. Přesto od španělské vlády není příliš taktní ani strategické tvrdit, že referendum nemá žádnou váhu, uzavírá Die Welt.

Rakouský Die Presse se ptá, proč Madrid k otázce nezávislosti Katalánska nepoužívá argumenty. Výsledky víkendového referenda nejsou vzhledem k nízké volební účasti tak přesvědčivé, jak by se mohlo na první pohled zdát, domnívá se deník. Madrid tedy dělá chybu, že snahy o nezávislost ignoruje, pokračuje. Přitom právě nyní by mohl využít situaci a pokusit se pádnými argumenty přesvědčit Katalánsko, aby se nepokoušelo osamostatnit, hodnotí situaci Die Presse.

Další rakouský deník, Der Standard si všímá konce čínské izolace na světové scéně. Peking podle deníku zahájil strategii velmoci. Zdá se, že si Čína uvědomila, že si v budoucnu sama nevystačí a proto se snaží vybudovat si sféru vlivu, píše Der Standard. Posledním důkazem jsou její vazby s Ruskem. I Spojené státy americké už podle deníku dobře vědí, že pro mír v jednadvacátém století je důležité mít pod kontrolou vztahy i s touto asijskou velmocí.

Financial Times analyzují nebezpečí, které pro Spojené státy představuje Rusko. Americký prezident Obama tento týden oznámil navýšení počtu vojáků v Iráku, ruský prezident Putin vyslal další vojáky na Ukrajinu a Obama namísto reakce odjel do Číny, vyjmenovává deník základní problémy, které musí Spojené státy řešit. Podle deníku jsou vztahy s Čínou jistě nejdůležitější z pohledu dlouhodobého, nyní by se však Amerika měla věnovat Rusku, které představuje daleko vážnější hrozbu než hnutí Islámský stát, domnívají se Financial Times.

Süddeutsche Zeitung se dnes věnují tématu přistěhovalectví v rámci Evropské unie. Podle deníku roste počet přistěhovalců z nových členských států Unie, kteří si v Německu najdou práci. A zároveň přibývá těch, kteří jsou odkázáni na německé sociální dávky, pokračuje. Dva zdánlivě protichůdné trendy odborníci vysvětlují tím, že se zvyšuje počet lidí, kteří v Německu žili, ale až nyní žádají o dávky, píše Süddeutsche Zeitung. Podle analytiků se do německého pracovního trhu nejlépe začlenili Rumuni. A právě kvůli soudnímu sporu jedné Rumunky Evropská unie Německu vzkázala, že by mělo vyplácet dávky v nezaměstnanosti i lidem, kteří v zemi nikdy nepracovali, konstatují Süddeutsche Zeitung.

Deník USA Today se pozastavuje nad protidiskriminačními opatřeními, která nutí studentské kluby na amerických vysokých školách k maximální toleranci. Takové snahy zašly tak daleko, že například katolický klub nesmí požadovat, aby jeho prezident byl katolík, píše deník. Lidé by neměli zapomínat, že kromě ochrany před diskriminací je tu také svoboda vyznání, svoboda sdružování a především zdravý selský rozum, zdůrazňují USA Today.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Referendum o nezávislosti Katalánska; pozice Číny ve světě Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.