Výběr ze zahraničního tisku: Referendum o imigraci ve Švýcarsku; dopad cen ropy na Putinovu strategii

Světová média píší 1. prosince o snahách omezit přistěhovalectví ve Velké Británii i ve Švýcarsku. Píše se také o vlivu klasajících cen ropy na moc prezidenta Vladimira Putina, o boji proti terorismu nebo návratu bývalého francouzského prezidenta do čela politické strany.

The Washington Post se zamýšlí nad snahami britského premiéra Davida Camerona omezit přistěhovalectví. Zatímco Británie chce bojovat proti legálnímu přistěhovalectví, Spojené státy trápí ilegální imigrace. Obě země spojuje populistické volání po omezení přílivu lidí, kteří by se dožadovali například přístupu ke vzdělání a zdravotní péči, píše deník. Jenže většina přistěhovalců z Evropské unie míří do Velké Británie za prací, nikoli za sociálními výhodami, domnívá se The Washington Post. A relativní úspěch britské ekonomiky je na přistěhovalcích značně závislý, pokračuje deník. Je tedy otázkou, zda Cameronova strategie nenadělá více škody, než užitku, uzavírá The Washington Post.

Der Spiegel píše o švýcarském referendu, ve kterém voliči odmítli zásadní omezení přistěhovalectví do země. Vláda si oddechla, ale i tak stojí před nelehkým jednáním s Evropskou unií o tom, jak zavést kontroverzní plánovaná opatření kolem přistěhovalectví, aniž by tím porušila bilaterální dohody s unií, píše týdeník. Většinu Švýcarů to ovšem nezajímá, hlavní pro ně je, že země nebude ve světě vypadat, jako by nenáviděla cizince, uzavírá Der Spiegel.

Financial Times píší, že cena ropy bude představovat test pro Putinovu strategii. Přechod k totalitnímu režimu je podle deníku závislý na ekonomice, která příliš rychle neupadá. Podle listu se Putin opírá o dva zdroje polické moci. Prvním z nich je právě vysoká cena ropy, která ovšem poslední dobou klesá, druhým vlastenecké nadšení, vysvětluje deník. Putin se tedy bude muset zaměřit na podporu lidu, a to s sebou patrně ponese nutnost eskalovat konflikt se západem, domnívají se Financial Times.

The Guardian spekuluje, jak se ubránit protiteroristické kampani v rámci britského týdne osvěty spojeného s tímto tématem. Strach podle deníku u mnoha lidí převládne nad racionálním myšlením a nad fakty se pozastaví jen málokdo. Statistiky ale dokazují, že je stále daleko pravděpodobnější zemřít po pádu ze schodů, než v důsledku terorismu, upozorňuje list. Kampaň tak občany jen zbytečně rozruší a jejím skutečným výsledkem bude to, že připraví půdu pro účelová politická rozhodnutí, varuje The Guardian.

Německý deník Die Welt kritizuje návrat bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho do čela francouzské pravice. Deník se podivuje nad tím, jak chce strana se stárnoucím předsedou, kterému chybějí politické myšlenky, vyhrát volby. Jeho návrtem se nic nevyřeší, domnívá se Die Welt.

Anglicky psaný ruský deník Moscow Times upozorňuje na marnou bitvu proti epidemii viru HIV v Rusku. Podle deníku zemi trápí jedna z nejzávažnějších epidemií nitrožilního užívání drog. Přitom se odhaduje, že šedesát až sedmdesát procent uživatelů tvrdých drog trpí některým onemocněním souvisejícím s HIV, alarmuje list. Za posledních deset let se navíc počet uživatelů drog zdesetinásobil. Stát přesto zavrhuje strategii zaměřenou na minimalizaci negativních dopadů zneužívání drog a prevenci nevěnuje dostatečnou pozornost, uvádí Moscow Times. Přitom není třeba hledat nové postupy, stačí se poučit ve světě a zavést nutná opatření, uzavírá list.

Izraelský Haaretz kritizuje váhavý postoj státních soudů k rozhodnutí rabínského soudu, který zakázal dvěma lesbickým ženám, aby spolu žily, či se stýkaly v přítomnosti dětí. Představitelé Izraele podle deníku často hrdě poukazují na liberální postoj země vůči ženám a gayům, který je na Blízkém východě ojedinělý. Realita je ale někdy jiná, upozorňuje deník. Rozhodnutí rabínského soudu je pochopitelné, nepochopitelné ovšem zůstává, proč se státní soudní instituce nepostaví diskriminaci na základě sexuální orientace, píše deník. Dokud nebude v Izraeli jasně oddělená církev od státu, nemůže být tato země demokratická, varuje Haaretz.

Výběr ze zahraničního tisku: Referendum o imigraci ve Švýcarsku; dopad cen ropy na Putinovu strategii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.