Výběr ze zahraničního tisku: Putin varuje před dalšími sankcemi, UK zvažuje imigrační politiku

Prezident Putin varuje Západ před uvalením dalších sankcí proti Rusku. Britský premiér Cameron chce zpřísnění podmínek pro přistěhovalce a americké deníky odhalují nová fakta o zbraních hromadného ničení v Iráku - to jsou témata, na které se dnes zaměřil světový tisk. 

V rozhovoru pro srbský deník Politika varuje ruský president Putin Spojené státy před dalšími sankcemi proti jeho zemi. Podle Putina podobné kroky destabilizují vztahy mezi jadernými velmocemi a Moskva se podle něj nenechá kvůli situaci na Ukrajině vydírat. Putin to prohlásil před jednáním se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v Miláně, kam dnes odletí po krátké zastávce v Bělěhradu.

Britský premiér David Cameron se chce inspirovat u politiků ze Strany nezávislosti Spojeného království a bude v Dolní sněmovně podle londýnského listu The Times požadovat zpřísnění imigrační politiky vůči novým členským zemím Evropské unie. Funkconáři konzervativní strany podle deníku připustili, že se jim líbí australský bodový systém pro přistěhovalce, který v Británii prosazuje europoslanec a předseda Strany nezávislosti Nigel Farage. Průzkumy veřejného mínění zároveň ukazují, že přistěhovalecké otázky teď britské voliče zajímají víc než ekonomika nebo zdravotnictví.

Odhalení deníku The New York Times uvádí na pravou míru výroky o dlouho hledaných zbraních hromadného ničení režimu Saddáma Husajna v Iráku. Deník objevil utajované případy nejméně sedmnácti amerických vojáků a sedmi iráckých policistů, kteří v letech 2004 až 2011 skutečně na několika místech ve středním Iráku nalezli chemický arzenál. Jednalo se o yperit a sarin vyrobené před rokem 1991, takže je americká administrativa po invazi z roku 2003 nemohla vydávat za avizovanou hrozbu. Jak poukazuje magazín Foreign Policy, tyto látky v rezivějících kontejnerech způsobily zamoření životního prostředí, ale pro boj byly nepoužitelné. Většina vojáků a policistů nicméně při nálezu utrpěla vážné popáleniny, což se Američané podle Foreign Policy snažili utajit. I Kongres Spojených států o nich byl informován pouze okrajově. Seržant Taylor, v jehož jednotce utrpěli dva kolegové vážné popáleniny, teď v listu vzpomíná na „úrazy, ke kterým nedošlo, od bojových látek, které neexistovaly.”

Přestože ruský rubl v letošním roce oslabil už o dvacet procent, nominální rozpočet plánovaného fotbalového mistrovství světa v Rusku roku 2018 se nemění. Pořadatelé citovaní deníkem The Moscow Times prohlásili, že objem investic naplánovaný předloni na 664 miliard rublů, zůstává stejný. Rusko si s těmito penězi vystačí díky většímu využití domácích materiálů a zdrojů. Při stavbě stadionů pro mistrovství světa se nicméně Moskva bez finanční podpory neobejde.

Nejméně tři členové nizozemského motocyklového gangu s názvem Nevzdáme se, se přidali v iráckém Mosulu ke Kurdům a bojují proti džihádistům z Islámského státu. Vůdce motorkářů to potvrdil tamní televizi s tím, že občané Nizozemska mají zákonnou možnost bojovat v zahraničí, pokud se tím nepřidají k teroristům nebo nevedou válku proti Nizozemskému království. Právníci podle magazínu Foreign Policy upozorňují, že kurdští bojovníci ze Strany kurdských pracujících jsou v Turecku považováni za teroristy, nicméně Nizozemcům ve zbrani by někdo musel prokázat, že se stali jejími členy, což na takovou dálku nebude snadné.

Německý týdeník Der Spiegel ilustruje válku s hnutím Islámský stát na uprchlé zajatkyni z náboženské komunity Jezídů, kterou džihádisté z dalšími šedesáti ženami unesli z obce Kocho u syrsko-irácké hranice. Po devíti dnech trápení hladem a žízní se jí podařilo i v členitém terénu utéct poté, co nalezla náhradní obuv za boty, které jí věznitelé sebrali. Žena vypověděla, že ji džihádisté pravidelně zneužívali a snažili se ji obrátit na víru islámu. Uprchlice, která po dobytí rodné obce přišla o rodiče, našla útočiště v iráckém Mosulu a doufá, že jednou bude moci proti svým únoscům svědčit před Mezinárodním soudem v Hágu.

Irská vláda ustupuje mezinárodnímu tlaku ze strany Spojených států, Evropské komise i OECD a zpřísní pravidla, která umožňovala nadnárodním firmám platit v zemi nižší daně. Takzvané dvojité irské účetnictví umožňovalo společnostem danit příjmy v daňových rájích s nižšími sazbami. Týdeník The Economist nicméně upozorňuje, že irská vláda, které se obává odchodu investorů, nabízí firmám prodloužit platnost současných předpisů na přechodné období šesti let. Když komise amerického senátu začala vyšetřovat daňové praktiky amerického výrobce elektroniky Apple a obvinila firmu z daňového úniku ve výši devíti miliard dolarů jen za rok 2012, začala Evropské komise vyšetřovat aktivity její pobočky v Irsku s podezřením na nelegální podporu státu.

Britská advokátka Amal Alamuddinová, která se nedávno vdala za amerického herce George Cloonyho, apeluje na Británii, aby z Britského muzea vrátila Řecku sbírku takzvaných Elginových mramorů, kterou si Britové přivezli z kolébky evropské civilizace v devatenáctém století. Na tiskové konferenci prohlásila, že požadavky Athén na navrácení soch a dalších uměleckých děl jsou oprávněné a bezpráví prý trvalo příliš dlouho, píší britské deníky The Daily Telegraph The Independent.

Slovenský deník Sme objevil na kandidátkách před komunálními volbami šestnáct lidí, kteří se i pětadvacet let po sametové revoluci hlásí k titulu RSDR , získaném v době komunistického Československa na stranických školách v Praze nebo Bratislavě. Deník také připomíná lidová vysvětlení latinské zkratky jako „rozhodnutím strany doktor“ či „rychle snadno doktor“. Devět ze jmenovaných kandiduje za Komunistickou stranu Slovenska, pět za sociálně demokratický Směr Roberta Fica a dva jako nezávislí.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Putin varuje před dalšími sankcemi, UK zvažuje imigrační politiku Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.