Výběr ze zahraničního tisku: Pátrání po zříceném letadle Air Asia; Protesty proti zadržení A. Navalného

Světová média 31. prosince píší o vyšetřování zříceného letounu společnosti Air Asia. Pátrání po tělech a dalších částech letadla v Jávském moři pokračuje. Píší také o opětovném zatčení opozičního aktivisty Alexeje Navalného, proti němuž protestovalo v Rusku zhruba tisíc lidí. Policie zadržela více než 160 protestujících.

Indonéské úřady průběžně potvrzují nálezy dalších součástí letadla společnosti Air Asia v Jávském moři nedaleko Kalimantanu. Přestože další pátrání v noci na dnešek zkomplikovala nepřízeň počasí, záchranné týmy složené z asijských i evropských lodí a vrtulníků objevily po dveřích letounu a záchranné skluzavce na hladině moře další těla pasažérů letu na trase z Indonésie do Singapuru. Letadlo v neděli havarovalo s více než sto šedesáti pasažéry na palubě za stále nezjištěných okolností. Podle nepotvrzených údajů objevili záchranáři už desítky těl, píše britský Daily Telegraph a podle očitých svědků se někteří cestující i po smrti drželi ve vodě za ruce, doplňuje deník The Independent. Těla letušek v uniformách a některé součásti letadla podle odborníků naznačují, že se stroj rozpadl už ve vzduchu a nenarazil v celku do vln. Přestože počasí momentálně nedovoluje potápěčům pátrání pod vodou, podle serveru americké televize CNN už podmořské sonary lokalizovaly části trupu letadla na mořském dně

Americký deník The Wall Street Journal píše, že německá kancléřka Angela Merkelová ve svém novoročním projevu slibuje pokračování nekompromisního postoje Německa vůči ruské rozpínavosti na východní Ukrajině. Němečtí vojenští experti zároveň varují před dalším vyzbrojováním ruské armády. V dnešním televizním projevu k národu, jehož obsah úřad kancléřky předem zveřejnil, Merkelová kritizuje pravicové Vlastenecké hnutí proti islamizaci Evropy Pegida. Jeho demonstrace označuje za populistické a přirovnává je k fašismu. Hnutí vzniklo podle deníku The Guardian na pravidelných protiislámských demonstracích v Drážďanech teprve letos v říjnu.

Ruský opoziční aktivista Alexej Navalný byl včera jen několik hodin po svém podmínečném propuštění znovu zatčen. Úřady jako důvod podle londýnského deníku The Times  uvedly porušení režimu domácího vězení. Putinův kritik Navalný se totiž z domova v Moskvě vydal ven, aby se nedaleko kremelských zdí na náměstí Maněž přidal k protestní akci za propuštění svého bratra Olega. Během protestní akce zadržela policie více než 160 osob, píše britský deník. Ruský list The Moscow Times upozorňuje, že narychlo svolané protestní akce se účastnilo zhruba tisíc lidí, přestože na sociálních sítích slíbilo účast až osmnáct tisíc kritiků Putinova režimu, který bratry Navalné obvinil z korupčního jednání a rozkrádání majetku.

Slovenský deník SME píše, že rada bezpečnosti Organizace spojených národů odmítla rezoluci arabských států, která vyzývá k ukončení izraelské okupace a stažení z palestinských území do roku 2017. Návrh podaný Jordánskem zpřísňoval dřívější nároky na hranice palestinského státu a vrácení východního Jeruzaléma a usiloval také o okamžité ukončení dalšího izraelského osídlování oblastí obsazených v roce 1967. Deník SME také upozorňuje, že Spojené státy předem upozornily, že podobné žádosti budou v Radě bezpečnosti OSN vetovat. Podle izraelského deníku The Jerusalem Post svolalo palestinské vedení na dnešek krizová jednání.

Devětatřicetiletá skotská zdravotní sestra Pauline Cafferkey, které zdravotní inspektoři umožnili cestovat z Londýna do Glasgow, přestože je informovala, že je zřejmě nakažená ebolou, ukazuje na nízkou efektivitu zdravotních testů na letištích, uvádí deník The Guardian. Žena, jež byla mezi třiceti britskými zdravotnickými dobrovolníky, kteří se vrátili z postižené oblasti v africké Sieře Leone, prošla po příletu do Londýna opakovanými testy, které její nákazu smrtelným onemocněním a průvodní zvýšené teploty nepotvrdily. Deník zároveň upozorňuje na mezery v předpisech, které nakaženým zdravotníkům po návratu domů zakazují kontakt s veřejností, ale neřeší, jak se veřejnou dopravou domů dostanou.

Britský deník The Independent přináší portrét afrického gynekologa Denise Mukvegeho, který získal prestižní Sacharovovu cenu svobody od Evropského parlamentu ve Štrasburku. Lékař operuje oběti takzvané druhé války v Kongu a vydal otřesné svědectví o systematickém znásilňování žen, které v mocenském boji o nerostné bohatství používají válečníci jako strategii k ovládnutí místních komunit. Válka v Kongu, která si od roku 1998 vyžádala více než pět milionů obětí, oficiálně skončila roku 2003, ale na východě země stále pokračuje.

Tři zadržené občany Jemenu a dva Tunisany ze základny na kubánském Guantanámu poslaly americké úřady do Kazachstánu. Muslimové, kteří za podporu teroristických útoků Al Kajdy strávili v americkém vězení přes deset let, byli propuštěni do zahraničí kvůli rušení věznice. Během letošního roku bylo ze stejného důvodu přemístěno více než dvacet zadržených, a kromě Uruguaye nebo Gruzie je přijalo například Slovensko. Americký prezident Barack Obama chce věznici zrušit do konce svého volebního období, v objektu na Kubě nicméně zůstává podle agentury Reuters více než 120 zadržených.

Při včerejším nákupu v supermarketu v americkém státě Idaho zastřelil devětadvacetiletou matku z nákupního vozíku teprve dvouletý syn, který se jí štrachal v kabelce a objevil nezajištěnou pistoli. Během tragického incidentu ve městě Hayden nebyl nikdo další zraněn, uvádí deník USA Today a doplňuje, že matka se čtyřmi dětmi trávila v oblasti jen vánoční svátky a chtěla nakoupit přání k novému roku.

Výběr ze zahraničního tisku: Pátrání po zříceném letadle Air Asia; Protesty proti zadržení A. Navalného Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.