Výběr ze zahraničního tisku: Protesty v Hongkongu a sílící dolar

Dnešní světový tisk si všímá především protestů v čínském Hongkongu. Německé noviny píší o rostoucím vlivu amerického dolaru. Ruský tisk analyzuje vývoj situace na Ukrajině a Slovensko se zajímá o potravinové zákony. 

Vlnu protestů v Hongkongu komentuje například deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle něj představují odpor proti systému, který by se dal nazvat simulací demokracie s omezenými privilegii. Jen málokterý demonstrant doufá, že Čína změní svůj postoj, píše deník. Přesto ale všichni chtějí protestovat za to, aby město zase získalo zpátky ztracenou sebedůvěru.

Podle deníku The Financial Times představují demonstrace v Hongkongu největší výzvu pro čínské vedení od doby masakru na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Čína si může vybrat mezi jejich potlačením, či tolerancí, míní deník. Země ale bohužel víc inklinuje k represím. Přitom by právě Hongkong, který je historicky oddělen od systému fungujícího ve zbytku země, mohla velmi výhodně využít jako jakousi testovací laboratoř pro nový typ demokracie, uvádí The Financial Times. Vzhledem k celosvětovému významu Číny i momentální světové situaci je zásadní, aby země neudělala nějakou osudovou chybu, uzavírají The Financial Times.

Americké deníky vypočítávají, co Čína Hongkongu slíbila před sedmnácti lety v době přechodu z britské pod čínskou správu. Tehdejší vizi země se dvěma odlišnými systémy, kdy by si Hongkong zachoval značnou část demokratických prvků, si ale Čína postupně začala vykládat po svém a krok po kroku přitvrdila, píše The Washington Post. Čínská vláda se zatím při pokusu potlačit stávající vlnu demonstrací soustředí například i na blokování sociálních médií a dalších internetových nástrojů. Všem ostatním zemím pak dala jasně najevo, že se do situace nemají plést. A Spojené státy svými prohlášeními zatím toto přání respektují, uzavírá The Washington Post.

Německý Die Welt se zamýšlí nad vývojem kurzu amerického dolaru. Po dlouhé době měna Spojených států razantně posílila vůči dalším významným světovým měnám a navíc se zdá, že to je teprve začátek, píše Die Welt. Důvody jsou podle něj jak konjunkturní, tak strukturální. Dá se předpokládat, že centrální banka USA pozvolna přistoupí k zvyšování základní úrokové sazby, která dnes leží jen těsně nad nulou, spekuluje deník. To by sice mohlo strnout vlnu chaosu v řadě dalších ekonomik, protože lidé by se raději uchylovali k dolaru než k jiným měnám, nicméně dolar na takovém vývoji jenom vydělá, píše Die Welt.

Anglicky psaný ruský deník The Moscow Times se zamýšlí nad situací na Ukrajině. Dosavadní vývoj podle něj ukázal, že Evropská unie není tak důležitá, jak se zdálo. Do vyjednávání zde zasáhla spíše jen koalice několika evropských států, pokračuje The Moscow Times. Sankce nakonec neprosadila ani aliance NATO ani Spojené státy, ale především Německo, které se od začátku ujalo vedení týmu vyjednavačů, píše deník. Je zřejmé, že Německo v celé věci hraje naprosto zásadní roli, dodává The Moscow Times. Ukrajinská krize možná přinesla jeden pozitivní aspekt – Evropa poznala pravou tvář Ruska a obnova vzájemných vztahů může začít na zcela novém, konkrétnějším základě, uzavírá deník.

Slovenská Pravda dnes rozebírá evropské potravinové zákony. Spotřebitel má dojem, že bezpečnost potravin v Evropě je taková, že může bez obav sníst cokoli, píše deník. Zákony ale přitom obsahují mnoho výjimek a zdá se, že jsou často šité na míru spíš potřebám trhu než spotřebitelů, všímá si Pravda. Kontroly se přitom soustředí na méně významné prohřešky, místo aby trestaly podvody, varuje deník. Boj o zákazníka je tvrdý, a tak na nějaké zásady nezbývá místo, konstatuje deník Pravda.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Protesty v Hongkongu a sílící dolar Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.